Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.07.2014, 17:32

Kiska "odmrazil" starý proces. Súd prijal Čentéšovu sťažnosť

Po roku a pol Ústavný súd rozhodol, že Čentéšovu sťažnosť na postup exprezidenta Gašparoviča prerokuje a rozhodne o nej.

Kauza nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora sa pohla ďalej. A to vďaka novému prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Po roku a pol totiž Ústavný súd rozhodol, že Čentéšovu sťažnosť na postup bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča riadne prerokuje a rozhodne o nej.

Kiska rozhodol
Prípad pritom už dlhodobo viazol kvôli námietkovej vojne medzi Gašparovičom a Čentéšom. Kiska však po vstupe do úradu začiatkom tohto mesiaca všetky námietky, ktoré podal jeho predchodca stiahol, čím proces "odmrazil". Nástupom do funkcie sa totiž Kiska stal účastníkom konania, hoci doň pôvodne vstupoval Gašparovič.

Na ďalšie konanie postúpil Čentéšovu sťažnosť z decembra 2012 senát Ústavného súdu zložený z predsedu Ladislava Orosza a sudkýň Ľudmily Gajdošíkovej a Marianny Mochnáčovej.

Čentéšove sťažnosti
Sťažnosť Jozefa Čentéša bola ÚS doručená 3. januára 2013. Čentéš ňou namietal porušenie práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok a práva na zachovanie ľudskej dôstojnosti prezidentom Slovenskej republiky. Sťažnosť obsahovala aj návrh na nariadenie dočasného opatrenia, ktoré by malo zabrániť voľbe nového generálneho prokurátora (GP) SR.

Čentéš sa rozhodol podať sťažnosť na ÚS, pretože dôvody odmietnutia jeho vymenovania do funkcie GP, ktoré začiatkom roka 2013 oznámil prezident SR Ivan Gašparovič, podľa jeho názoru nespĺňajú kritériá stanovené v uznesení pléna ÚS z konca októbra 2012. „Podľa tohto uznesenia prezident môže odmietnuť moje vymenovanie do funkcie generálneho prokurátora iba z takých dôvodov, ktoré sa musia vzťahovať na moju osobu, teda nie na proces voľby. Dôvody musia byť natoľko závažné, že dôvodne spochybňujú moju schopnosť vykonávať funkciu generálneho prokurátora SR. Takéto dôvody nesmú byť svojvoľné," uviedol začiatkom januára 2013 pre TASR Čentéš.

Námietkova vojná
Dňa 9. januára 2013 bola táto sťažnosť na neverejnom zasadnutí pléna Ústavného súdu náhodným výberom pridelená sudcovi spravodajcovi Petrovi Brňákovi, členovi I. senátu, ktorý pracuje v zložení Marianna Mochnáčová, predsedníčka a sudcovia Peter Brňák a Milan Ľalík. Ešte v ten istý deň bola Ústavnému súdu doručená Čentéšova námietka predpojatosti proti dvom sudcom I. senátu Petrovi Brňákovi a Milanovi Ľalíkovi, ktorí mali rozhodovať o predmetnej sťažnosti.

Nasledovala séria námietok zaujatosti zo strany Jozefa Čentéša aj vtedajšieho prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Po skončení jeho funkčného obdobia vyhlásil novozvolený prezident Andrej Kiska, že sťahuje všetky námietky zaujatosti v takzvanej kauze generálny prokurátor. Prvý senát ÚS teda dnes opäť prijal Čentéšovu sťažnosť na nevymenovanie do funkcie generálneho prokurátora na ďalšie konanie.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.