Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2015, 15:02

Kiskova kancelária vyplatila Čentéšovi 60-tisíc. Za Gašparovičov ťah

Kancelária prezidenta SR dnes v zmysle rozhodnutia Ústavného súdu SR vyplatila finančné zadosťučinenie a trovy konania prokurátorovi Jozefovi Čentéšovi. Potvrdil to šéf komunikačného odboru v Prezidentskom paláci Roman Krpelan. Čentéš už skôr avizoval, že peniaze dá na charitu.

Keďže rozpočet kancelárie prezidenta, ktorý schválili poslanci NR SR na rok 2015, nepočítal s takouto položkou, kancelária hlavy štátu požiadala ministerstvo financií o mimoriadny finančný príspevok. "Rezort financií tejto žiadosti vyhovel," dodal Krpelan.

Ústavný súd SR v decembri rozhodol, že Čentéšovi patrí odškodnenie 60.000 eur za to, že ho Ivan Gašparovič odmietol vymenovať za generálneho prokurátora. Súd konštatoval, že tým prišlo k porušeniu jeho základných práv na prístup k voleným a iným verejným funkciám, ako aj na vstup do verejných služieb svojej krajiny za rovnakých podmienok.

Gašparovič následne vyzval na ochranu rozpočtu Kancelárie prezidenta SR s tým, aby sa Andrej Kiska obrátil na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, či Ústavný súd SR v tomto prípade konal správne, alebo nie. "Ak to neurobí, urobím to ja ako účastník konania, za ktorého ma uznal sudca spravodajca a súčasne predseda senátu, keď ma požiadal o vyjadrenie k veci," uviedol v stredu (25.3.) pre TASR. Takýto postup avizoval aj kancelárii prezidenta. Podľa neho by sa tieto peniaze zatiaľ nemali vyplatiť. Odporučil, aby ich kancelária vyčlenila do depozitu a vyplatila ich až v prípade rozhodnutia ESĽP.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.