Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.02.2014, 19:59

Fico tlačil Gašparoviča. Opačne to neplatí

Voľby Dosluhujúci prezident otvorene nepriznal, koho podporuje.

Som akoby vaším členom. Môj neúspech bude aj neúspech Smeru.“ Takto sa vyjadroval pred straníkmi a priaznivcami Smeru-SD Ivan Gašparovič v rámci svojej predvolebnej kampane v roku 2009. V nej ho výrazne podporil aj predseda strany Robert Fico. Spoločne napríklad vystupovali na bilbordoch.

Takejto podpory sa dnes prezidentskému kandidátovi Ficovi od toho dosluhujúceho nedostáva. Na otázku HN, koho v týchto voľbách Gašparovič podporí a prečo, jeho hovorca Marek Trubač reagoval iba, že „určite toho správneho“. Konkrétne meno neuviedol.

Podľa odborníkov ide o jasne čitateľnú vec. Fico nechcel riskovať, že mu Gašparovič uškodí. „Podľa mňa určite o tom hovorili a zrejme padla takáto dohoda medzi Ficom a Gašparovičom. Vo Ficovom volebnom štábe asi vyhodnotili, že by to mohlo byť kontroverzné,“ mieni politológ Ján Baránek.

Dôvodov na to mohol mať Ficov štáb viacero. Napríklad klesajúce preferencie dosluhujúceho prezidenta, ktorý je v poslednom čase v povedomí Slovákov skôr kvôli svojim brbtom, neúspešnej prezentácii v zahraničí či poľovačke, pri ktorej bol zastrelený človek. Ficovi by tak jeho podpora nemusela práve pomôcť. Podľa odborníkov ju však ani nepotrebuje. „Ide o to, kto je nositeľom sily. Vo vzťahu k voličom to bol pri prezidentskej kampani Gašparoviča Fico. Pri prezidentskej kampani Fica je to Fico,“ hovorí sociológ Martin Slosiarik.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.