Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2014, 12:00

Aliancia Fair-play chcela zmapovať majetky prezidetnských kandidátov. Poskytli ich traja

Informácie o svojom majetku, záujmoch a príjmoch nad rámec zákonných povinností, ku ktorým prezidentských kandidátov v rámci projektu PolitikaOpen vyzvala Aliancia Fair-play (AFP), poskytli iba traja uchádzači o prezidentský post – Andrej Kiska, Pavol Hrušovský a Milan Kňažko. Ich podrobné priznania možno vidieť na stránke www.politikaopen.sk.

"Môžete si tam pozrieť napríklad údaje o podiele Milana Kňažka v súkromnej spoločnosti, informácie, z akých zdrojov financoval Andrej Kiska svoju kampaň, ale aj údaje o pôvode a nadobudnutí nehnuteľnosti Pavla Hrušovského," uviedla projektová manažérka AFP Mirka Grófová.

Informovala tiež o tom, že údaje o svojom majetku AFP neposkytli Gyula Bárdos, Jozef Behýl, Ján Čarnogurský, Viliam Fisher, Ján Jurišta, Stanislav Martinčko, Milan Melník a Jozef Šimko.

"Týmto vlastne znemožňujú občanom do budúcnosti kontrolovať, či vykonávajú svoju funkciu čestne a bez obohacovania na úkor verejnosti," skonštatovala Zuzana Wienk z AFP. Pripomenula, že zákon nevyžaduje pred voľbami voči voličom žiadnu otvorenosť. "Prezidentom sa tak fakticky môže stať mačka vo vreci," skonštatovala Wienk.

Predstavitelia AFP dodali, že ďalší prezidentskí kandidáti – Robert Fico, Helena Mezenská a Radoslav Procházka poskytujú obmedzené informácie o svojom majetku prostredníctvom majetkových priznaní na stránke Národnej rady SR. "Robert Fico napríklad reagoval na našu výzvu tým, že jeho majetkové priznanie je dostupné na www.nrsr.sk, " uviedla Grófová. Dodala, že Procházka prisľúbil zverejniť svoj majetok v rámci projektu. "Vyplnil takmer celý profil, no nemohli sme ho zverejniť pre chýbajúce údaje o hodnote nehnuteľného majetku," vysvetlila Grófová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.