Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2013, 23:59

Zistenie HN: Verdikt o Baťovi má trhliny

Bratislavský súd v kauze Baťovci vážnym spôsobom zasiahol do Benešových dekrétov.

Rozhodnutie, ktorým rehabilitoval Jana Antonína Baťu a vytvoril priestor na finančné odškodnenie jeho rodiny, môže byť nepríjemným precedensom pre Slovensko aj Európu. Zhodli sa na tom viacerí ústavní právnici, ktorých oslovili HN.

Na kontroverzné rozhodnutie bratislavského súdu upozornil známy sudca Peter Šamko. Hodnotí to ako spochybnenie platných Benešových dekrétov, na ktorých stálo povojnové usporiadanie Československa. Problémom sa zaoberá aj ministerstvo spravodlivosti. Podľa informácií HN spolu s Generálnou prokuratúrou hľadajú spôsob, ako vstúpiť do prípadu a ako verdikt napadnúť. „Za pokus s vyhliadkou na úspech by to stálo,“ hovorí ústavný právnik Ján Drgonec. Ministerstvo informácie HN odmietlo komentovať.

Právny zástupca Baťovcov Tomáš Pecina tvrdí, že štát by do prípadu vstupovať nemal, pretože nie je v postavení poškodeného.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.