Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.07.2021, 14:46

Heger: Prichádza ďalšia vlna. Chceme ísť cestou, kde ľudia nezomierajú

Premiér Eduard Heger hovorí, že na dosiahnutie imunity voči koronavírusu existujú dve možnosti.

Heger: Prichádza ďalšia vlna. Chceme ísť cestou, kde ľudia nezomierajú
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

O tom, ako bude vyzerať tretia vlna pandémie nového koronavírusu, rozhodne každý občan Slovenska.

Pri návšteve veľkokapacitného očkovacieho centra v Banskej Bystrici to povedal predseda vlády  Eduard Heger (OĽANO).

Podľa premiéra prichádza ďalšia vlna pandémie v podobe nového variantu delta a na Slovensku potrebujeme budovať imunitu voči ochoreniu COVID-19.

Ako dodal, na dosiahnutie tohto cieľa existujú dve možnosti. Jednou z nich je očkovanie, druhou cesta premorenia obyvateľstva.

Spoločenský aj ekonomický dosah

„Zaočkovaných je takmer 2,2 milióna ľudí a máme jedno až štyri úmrtia, ktoré mohli súvisieť s očkovaním. V druhej vlne sme mali 600-tisíc infikovaných ľudí a 14-tisíc mŕtvych. Chceme ísť cestou, kde ľudia nezomierajú,“ uviedol Heger s tým, že očkovanie podľa odborníkov navyše poskytuje lepšiu ochranu ako prekonanie nového koronavírusu.

Premiér vyzval obyvateľov, aby spoločne zabránili výraznej tretej vlne pandémie, očkovanie má podľa jeho slov na spoločnosť i ekonomický dosah.

Zažili sme si zavreté prevádzky, vypnutý cestovný ruch, zavreté školy. Toto nechceme, aby sa zopakovalo v tretej vlne,“ povedal Heger.

Pripomenul, že očkovanie sa rozbieha aj v ambulanciách všeobecného lekárstva, doposiaľ sa doň malo zapojiť už viac ako 500 lekárov po celom Slovensku.

Lengvarský poukazuje na zahraničie

Na návšteve vakcinačného centra v Banskej Bystrici sa zúčastnil i minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), ktorý na efektivitu očkovania poukázal príkladmi zo zahraničia.

V Holandsku či Belgicku podľa jeho slov stúpajú pozitívne prípady raketovým tempom, no pre zaočkovanosť obyvateľstva na úrovni vyššej ako 60 percent nemajú vplyv na vyťaženosť zdravotníckeho systému.

„Pri vysokej úrovni imunity obyvateľstva nepríde k preťaženiu nemocníc a nedôjde k tomu, aby sme sa v zdravotníctve museli venovať iba červenej medicíne,“ vysvetlil Lengvarský.

Očkovanie bez pozvánky

V banskobystrickom vakcinačnom centre zriadenom Banskobystrickým samosprávnym krajom začali v piatok očkovať i ľudí bez predchádzajúcej registrácie a pozvánky od Národného centra zdravotníckych informácií.

V rámci kraja je aspoň prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 33 percent obyvateľov, z celoslovenského hľadiska sa v ňom očkuje najpomalším tempom.

„Ako prví sme začali očkovať vo veľkokapacitných centrách, no dve sme už zavreli, lebo nie je dostatok záujemcov, aby sme to ekonomicky zvládli,“ uviedol predseda kraja Ján Lunter. Ako pripomenul, v rozsiahlom kraji zriadili osem vakcinačných centier, v ktorých bolo doteraz zaočkovaných približne 170-tisíc ľudí.

Po zatvorení očkovacích centier v Brezne a Rimavskej Sobote ich na území kraja ostáva obyvateľom k dispozícii ešte šesť, v rámci kraja očkuje priamo v obciach a mestách i sedem mobilných očkovacích tímov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.