Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2015, 11:57

Je drzosť obviňovať SDKÚ, dohody so Smerom odmietam, vyhlásil Frešo

SDKÚ-DS na rozdiel od KDH podľa Freša nikdy nepodpisovala predvolebnú koalíciu so Smerom

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo považuje za absolútnu drzosť, keď niekto stranu, ktorá opakovanie viedla tento štát, a jej voličov uráža tým, že do volieb pôjde len preto, aby prepadli hlasy stredopravých voličov. „To by som si od konkurentov vyprosil. Nech si to so mnou vydiskutujú vo verejnej debate. Do očí mi to ani jeden nepovie,“ povedal dnes pre agentúru SITA. Pravici aj ľavici by podľa neho pomohlo, keby sa venovali vlastným víziám a nie intrigám medzi stranami.

SDKÚ-DS na rozdiel od KDH podľa Freša nikdy nepodpisovala predvolebnú koalíciu so Smerom. „Predseda SDKÚ-DS si nikdy nezobral na pomoc pri otváraní diaľničného úseku na pomoc predsedu Smeru-SD,“ uviedol Frešo.

SDKÚ-DS na svojej internetovej stránke zároveň zverejnila kópiu volebných novín z roku 2013, na ktorej je predseda Smeru-SD Robert Fico a predseda KDH Ján Figeľ.

Obe strany vtedy v Nitrianskom kraji vo voľbách do VÚC kandidovali v spoločnej Slovenskej koalícii. SDKÚ-DS tiež zverejnila na svojej stránke fotografiu, na ktorej Figeľ ako minister dopravy víta na otvorení diaľnice Fica.

Frešo odmieta obchody so Smerom pri voľbe predsedu Najvyššieho kontrolného úradu a miesto v Slovenskom pozemkovom fonde. SDKÚ-DS nemá podľa neho žiadny vplyv na obsadzovanie pozícií na Najvyššom kontrolnom úrade SR.

Je to výlučne v kompetencii jeho predsedu. Nominácia Karola Mitríka bola prirodzená voľba, ktorá ukončila dlhú traumu. Inak by tam sedel nominant Smeru,“ upozornil.

Podľa neho išlo o rozumné argumentovanie. „Je síce na Slovensku normálne, že kdekto tu hrá hry okolo toho, ale to krajine škodí,“ dodal. Mitrík má podľa Freša podobnú minulosť ako všetci šéfovia najvyšších kontrolných úradov v okolitých krajinách.

Nikde to nie je prokurátor, okrem Ruska (Maroš Žilinka, kandidát KDH, pôsobí ako prokurátor – poznámka SITA). Všade je to človek, ktorý prešiel komunálnou politikou. Keď je to dobré pre ostatné krajiny, je to dobré aj pre nás,“ povedal Frešo.

Menovanie Ľubomíra Andrassyho za generálneho riaditeľa kancelárie predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) je podľa predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Abrhana potvrdením dohody medzi SDKÚ-DS a Smerom-SD pri voľbe predsedu NKÚ. „Týmto predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo nemôže byť považovaný za opozičného politika,“ povedal dnes pre agentúru SITA Abrhan.

Obáva sa však, že to má aj širšie súvislosti. „Obávam sa, že dohody medzi Pavlom Frešom a Smerom-SD pri obsadzovaní persón nakoniec vyvrcholia tým, že Frešo bez ohľadu na preferencie povedie SDKÚ-DS samostatne do parlamentných volieb s tým, že ich hlasy prepadnú. Ale to budú hlasy, ktoré stratia stredopravé strany,“ zdôraznil Abrhan.

Parlament zvolil Karola Mitríka za predsedu NKÚ v máji v tajných voľbách, keď ho podporilo 82 zo 142 prítomných poslancov. Niekdajšieho primátora Spišskej Novej Vsi, exposlanca SDKÚ-DS a bývalého šéfa SIS Mitríka navrhol za kandidáta poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo, a to aj napriek tomu, že opozícia sa zhodla, že jej spoločným kandidátom bude prokurátor Maroš Žilinka, ktorého navrhlo KDH.

Mitríka za šéfa NKÚ síce navrhol predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, ale zvolený bol vďaka hlasom poslancov za Smer-SD, ktorí majú v parlamente jasnú nadpolovičnú väčšinu.

Mitrík menoval Ľubomíra Andrassyho za nového generálneho riaditeľa kancelárie predsedu NKÚ. Andrassy bol do konca roka 2014 riaditeľom kancelárie bratislavského primátora Milana Ftáčnika, ktorého v komunálnych voľbách podporoval Smer-SD. Predtým pôsobil tiež ako hovorca mesta Bratislavy.

S Ftáčnikom spolupracoval aj ako so starostom Petržalky, kde mu robil tri roky hovorcu. V rokoch 1998 až 2002 bol Andrassy poslancom Národnej rady SR za Stranu demokratickej ľavice. Istý čas bol aj podpredsedom tejto strany, ktorá sa neskôr zlúčila so Smerom-SD.

Po zlúčení týchto dvoch strán bol Andrassy členom Smeru-SD. Po tom, čo sa rozhodol kandidovať ako nezávislý kandidát na primátora Spišskej Novej Vsi, ho však zo strany vylúčili. Pôsobil aj ako poradca ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny za Smer-SD Viery Tomanovej a podpredsedu vlády, neskôr ministra školstva za Smer-SD Dušana Čaploviča.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.