Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.12.2013, 19:33

Rozkol v SDKÚ. Stranu opustili traja poslanci

Miroslav Beblavý, Lucia Žitňanská a Magda Vášáryová nesúhlasili so smerovaním strany. Tak končia.

Traja dlhoroční poslanci SDKÚ-DS Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý a Magda Vášáryová dnes vystúpili zo strany. Hlavným dôvodom je nespokojnosť so smerovaním strany. „SDKÚ sa definitívne vybralo cestou HZDS, postupne upadá, pretože nie je ochotná sa vnútorne meniť,“ povedal HN Miroslav Beblavý. „Jediný, kto z toho môže mať radosť, je ľavica a Robert Fico," vyhlásil predseda strany Pavol Frešo.

Poslednou kvapkou k rozhodnutiu boli podľa neho rozhovory s predsedom Pavlom Frešom po župných voľbách. „Zhodli sme sa na problémoch, ale nevie alebo nie je ochotný ich riešiť,“ dodal Beblavý s odkazom na príklad Banskej Bystrice. Tam prehral spoločný kandidát pravice Ľudovít Kaník (SDKÚ) súboj s kandidátom Smeru-SD Vladimírom Maňkom aj s extrémistom Marianom Kotlebom (ĽS-NS). V druhom kole pravicové strany podporili Maňku proti Kotlebovi - až na SDKÚ. Ani predseda strany Frešo nedokázal krajské štruktúry strany presvedčiť, aby sa jasne dištancovali od extrémizmu. Kaník dôvodil, že Smer je rovnaké zlo, pretože v kraji dopustil sociálnu situáciu, ktorá priviedla na vrchol Kotlebu. 
 


Čítajte aj:
Miroslav Beblavý pre HN: Odchádzam. SDKÚ stratila autoritu

„Strana v Banskej Bystrici neexistuje, je to prázdna bublina. Vedenie žije zo značky a občasných vystúpení Pavla Freša v televízii. Miesto práce sa robia intrigy,“ vyhlásil na margo súčasného krajského vedenia SDKÚ-DS v Banskej Bystrici na čele s Tiborom Maťašom jeho predchodca Martin Baník. Baník dobrovoľne odstúpil po fiasku SDKÚ v parlamentných voľbách, rovnaký postup očakával od vedenia kraja po drvivej prehre Kaníka v župných voľbách.Beblavý a šéfka poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská založili na jar platformu Tvoríme Slovensko. Ani jeden z nich z nej však nechce vytvoriť novú stranu. „Budem pokračovať v doterajšej práci pre voličov v parlamente,“ vyhlásil Beblavý. Poprel tiež rokovania o vstupe do akejkoľvek inej pravicovej strany.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.