Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.10.2013, 13:53

Slovensko je bližšie k megapokute. Pre zákaz zisku poisťovniam

Štátu podľa HN zrejme nevyšla ďalšia možnosť, ako zvrátiť nepriaznivo sa vyvíjajúcu arbitráž o zákaze zisku s holandským majiteľom poisťovne Union.

Najvyšší spolkový súd Nemecka nevyhovel mimoriadnemu opravnému prostriedku, ktorý Slovensko podalo. HN o tom informovali právnici Andrej Leontiev a Radovan Pala z medzinárodnej kancelárie Taylor Wessing e/n/w/c.

Slovensko sa snažilo, aby Najvyšší spolkový súd Nemecka konštatoval, že rozhodcovský tribunál nemal vôbec právomoc rozhodovať spor medzi našou krajinou a spoločnosťou Achmea. Arbitráž v decembri minulého roka skončila prehrou našej krajiny. Súd nás zaviazal vyplatiť 22 miliónov eur s príslušenstvom.
„Išlo tu o poslednú inštanciu potom, ako rozhodcovský súd tzv. medzinárodným nálezom potvrdil, že má právomoc rozhodovať predmetný spor a potom, ako toto rozhodnutie potvrdil aj Vyšší krajinský súd vo Frankfurte,“ oznámili právnici po prvotnom naštudovaní rozsudku.

Slovensko sa podľa nich pravdepodobne domnievalo, že ak by Najvyšší spolkový súd Nemecka predsa len konštatoval, že rozhodcovský súd nemal právomoc, zrušil by automaticky aj rozhodcovský nález. „To sa však nestalo,“ hovoria právnici.

"Najvyšší nemecký súd nerozhodol vo veci, čo znamená že Slovenskej republike nevyplýva žiadna povinnosť na vyplatenie peňazí," tvrdí Ministerstvo financií s tým, že aj naďalej budú hájiť záujmy SR.

SR prehrala dlhotrvajúci spor s holandským vlastníkom Union ZP v decembri 2012. Medzinárodný arbitrážny tribunál vtedy rozhodol, že štát musí zaplatiť súkromnej spoločnosti súdne trovy a kompenzáciu škody, ktorá jej mala vzniknúť v dôsledku takzvaného zákazu zisku pre zdravotné poisťovne.

Slovensku tak zostáva len dúfať, že Vyšší krajinský súd vo Frankfurte vyhovie žalobe o zrušenie rozhodcovského nálezu, ktorú sme podali v januári 2013. „Nakoľko však v tejto žalobe Slovensko opäť spochybňuje najmä pravomoc rozhodocovského súdu, šance, že bude nález zrušený, sa po tomto rozhodnutí ďalej znížili,“ konštatovali právnici.

 

Pozrite si rozhodnutie nemeckého súdu.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.