Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.03.2015, 00:00

Hantuchová na otázku o účte v HSBC zložila. Polícia chystá vypočúvania

Policajný prezident Tibor Gašpar nepriamo potvrdil pravosť zoznamu 25 Slovákov s účtami vo Švajčiarsku.

Bývalý štátny tajomník rezortu hospodárstva Ján Sabol. Člen vedenia Fondu národného majetku Igor Grošaft. Tenistka Daniela Hantuchová. Nielen ich spája jedna vec – údajné účty vo švajčiarskej banke HSBCPrivateBank, ktorá sa pred pár týždňami preslávila napomáhaním svojim klientom pri obchádzaní daní či až praním špinavých peňazí.

A spolu 25 klientov banky zo Slovenska bude musieť s veľkou pravdepodobnosťou vysvetľovať svoje účty našej polícii. „Nevyhnutne dôjde aj k vypočutiu tých osôb, ktorých mená už boli zverejnené, aby sa vyjadrili k údajom, ako napríklad pán Grošaft médiám,“ povedal v rozhovore pre HN policajný prezident Tibor Gašpar.

Viacerí ľudia, ktorých mená boli na uniknutom zozname, už účty v HSBC popreli. HN sa podarilo kontaktovať aj Hantuchovú, ktorej oficiálne vyjadrenie doteraz chýbalo. Jej prvá reakcia na otázku o švajčiarskom účte? Zloženie telefónu.

Vypočujte si celý rozhovor s Danielou Hantuchovou. Napriek tomu, že dohodnutou témou rozhovoru bol zápas na turnaji v Miami, redaktor HN sa spýtal aj na kauzu HSBC, ktorá rezonuje v spoločnosti.


Čítajte viac:

Polícia vypočuje zverejnené mená

Viac o téme nájdete v dnešných tlačených HN.


Samotný účet v HSBC však automaticky neznamená, že klient robil niečo nelegálne. „Nie je korektné vytvárať atmosféru automatického podozrenia z protizákonného konania len na základe toho, že má niekto legálne otvorený účet v zahraničí,“ konštatoval pred časom exguvernér Národnej banky Slovenska Ivan Šramko. A to podľa neho v situácii, keď nie je jasná ani korektnosť zoznamu.

Citlivosť celého prípadu na druhej strane potvrdzuje aj fakt, že sa ním už zaoberá špeciálny vyšetrovací tím – daňová kobra. Tá už v súčasnosti preveruje, či boli prírastky na účtoch riadne zdanené na Slovensku a či nejde o príjmy z korupcie.

Banku doposiaľ vyšetrujú vo Francúzsku či Veľkej Británii. Údaje získalo aj Medzinárodné konzorcium investigatívnej žurnalistiky, ktoré informovalo, že priamo na Slovensku bolo otvorených 147 účtov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.