Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2014, 10:33

Z podpory Kisku sa stalo fiasko. Kňažko neprišiel, Procházka zmätkoval

Milan Kňažko mal podporiť Andreja Kisku, no nakoniec neprišiel. Radoslav Procházka mu podporu nevyjadril priamo, neskôr sa ospravedlnil.

Na avizované spoločné vyhlásenie troch kandidátov z tohtoročných prezidentských volieb, Andreja Kisku, Radoslava Procházku a Milana Kňažka, dnes napokon Kňažko vôbec neprišiel a Procházka vyzval voličov, aby sa v druhom kole rozhodli sami.

Kňažkovu neúčasť Kiska ospravedlnil so slovami, že nemôže prísť osobne, ale už dávnejšie mu vyjadril podporu. "Chcem sa poďakovať pánovi Kňažkovi za to, že mi v druhom kole vyjadril plnú podporu a odporučil svojim voličom, aby ma volili," vyhlásil Kiska.


Prečítajte si aj: Takto sa to bežne nerobí, reaguje politológ na postoj Kňažka a Procházku


Na margo avizovaného spoločného vyhlásenia dodal, že "ak by do druhého kola postúpili dvaja kandidáti z nás troch, spoločnosť by mala istotu v tom, že v štáte nebude vládnuť jedna strana, a istotu, že prezident by spoločnosť spájal a nie polarizoval". "Ako hovorí pán Procházka, chcem slúžiť občanom a ako hovorí pán Kňažko, v dnešnej dobe ide skutočne o veľa," vyhlásil Kiska.


Prezidentský kandidát Andrej Kiska. Snímka: HN/Pavol Funtál

Procházka však dnes jednoznačne nepovedal, koho svojim voličom odporúča. "Voči občanom mám dosť rešpektu, aby som im dával odporúčania, koho majú voliť," vyhlásil Procházka s tým, že novým prezidentom by sa mal stať človek, ktorý bude schopný a ochotný "zastrešiť niektoré procesy".

Podľa môjho názoru nie je jedno, kto bude novým prezidentom republiky a nie je jedno, koľko ľudí si ho vyberie," upozornil Procházka. "Ak chcete prezidenta, ktorý vám bude zaviazaný niečo reálne urobiť, vyberte si ho sami," dodal.

Procházka sa v priebehu dňa na svojom facebookovskom profile ospravedlnil za to, že nezopakoval, prečo bude voliť Kisku.

O niekoľko hodín už publikoval svoj komentár na portáli Aktuality.sk kde píše: "Robím to tretíkrát teraz: budem voliť Andreja Kisku a vy si prosím podľa svojho gusta vyberte tiež, je to váš hlas a vaša voľba."

Kňažko vyjadril Kiskovi svoju podporu na prvej tlačovej konferencii 16. marca, na ktorej rekapituloval výsledky prvého volebného kola. Ako vtedy povedal, súper kandidáta Smeru-SD Roberta Fica v druhom kole volieb môže rátať s jeho podporou. "Moje bilbordy budú patriť tomu, kto postúpi do druhého kola. Všetkých sedem," doplnil.

Procházka 18. marca uviedol, že bude v druhom kole voľby hlavy štátu voliť Andreja Kisku. Dodal, že ak bude mať Kiska záujem o jeho bilbordy, pomôže mu svojimi plochami, ktoré má prenajaté do konca marca. „Premiér Robert Fico (Smer-SD) vymedzil úrad hlavy štátu ako priestor pre reprezentáciu Slovenska v zahraničí a z tohto konkrétneho hľadiska je do úradu pripravený lepšie ako ktokoľvek iný," konštatoval. Na druhej strane vtedy vyjadril presvedčenie, že „doma potrebujeme rovnováhu, aby moc Smeru-SD mala limity a kontrolu", preto bude voliť Kisku. Ani 18. marca však nedal svojim voličom konkrétne odporúčanie, koho si majú vybrať oni.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.