Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.11.2015, 13:41

Smer nemá pre učiteľov žiadne riešenia, tvrdí poslanec KDH

Vládna strana Smer-SD nemá pre učiteľov žiadne riešenia a ponúka len prázdne sľuby. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan, podľa ktorého vládna strana sľubovala učiteľom platy 1100 eur, čo nesplnila a nepočíta s tým ani návrh rozpočtu na rok 2016.

"Vítam, že sa učitelia začínajú viac ozývať a nenechajú sa klamať. Počas leta som sa stretol so všetkými školskými odborovými zväzmi aj s radovými učiteľmi," povedal Abrhan s tým, že ponúka pre učiteľov päťbodový balík, kde zahŕňa nájomné štartovacie byty, ochranu voči šikane, stáže, poukazy na rekreačné pobyty a zvýšenie platov učiteľov na priemer v národnom hospodárstve. Štartovacie byty už parlament zamietol.

Na novembrovú schôdzu NR SR predložil Abrhan návrh, ktorý má riešiť šikanu pedagógov. Ide o novelu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorá ak prejde, vyhodiť učiteľa pár rokov pred dôchodkom bude oveľa ťažšie. Ak bude chcieť riaditeľ dať výpoveď zamestnancovi, bude to musieť najprv prerokovať s radou školy.

Takéto opatrenie by sa týkalo zamestnancov, ktorých pracovný pomer trvá najmenej 10 rokov a do dosiahnutia dôchodkového veku im zostávajú najviac tri roky. KDH tak chce zabrániť prípadnej šikane alebo inej manipulácii zo strany zamestnávateľa.

"Rada školy "neschvaľuje" takúto výpoveď, na druhej strane verejné prerokovanie je možno považovať cez prizmu deliberácie za dostatočný nástroj pre kontrolu svojvoľného správania sa zamestnávateľa vo vzťahu k pedagogickým a odborným zamestnancom," konštatuje hnutie v dôvodovej správe.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.