Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2014, 16:52

Strana Sloboda sa pred eurovoľbami premenovala na Vzdor - stranu práce

Mimoparlamentná politická strana Sloboda sa na nadchádzajúcich májových eurovoľbách zúčastní s novým názvom Vzdor – strana práce. Ako médiá informoval jej nový predseda Stanislav Pirošík, k zmene došlo uplynulý víkend. Ôsma celoštátna konferencia strany v Žiline prijala okrem nového názvu aj volebný program a odsúhlasila kandidátku. Jej lídrom je Pirošík.

"Do volieb ideme s tým, že jasne odmietame organizáciu, ktorá bola založená len v prospech vládnucej oligarchie a proti miliónom obyvateľov Európy, čo vo svojej kampani aj na príkladoch dokážeme," konštatuje strana vo svojej dnešnej tlačovej správe. V prvej polovici kandidátky sú okrem Pirošíka aj Miroslav Pomajdík, Ivan Gaľa, Jozef Vacula, Martin Zeleňák a Zdeněk Rajchl.

Vo svojom volebnom programe krajne ľavicová mimoparlamentná strana odmieta, aby "krajiny východnej Európy boli ekonomickými kolóniami nadnárodného kapitálu s vysokou produktivitou a nízkymi mzdami". Presadzuje dôstojné pracovné podmienky a mzdu pre všetkých.

Strana nechce Európsku úniu, ktorá je plne v rukách finančných oligarchov a sľubuje aktívne spolupracovať s pracujúcou triedou a odbormi na území celej Európy. Odmieta "zahraničné vojenské základne a tajné väznice či iné angažovanie sa (odpočúvanie) na území Európy. Presadzuje také zoskupenie, v ktorom "budeme pracovať pre seba a nebudeme otroci kapitálu".

Strana tiež oznámila, že v prípade zvolenia, nebude žiaden jej poslanec poberať plat v plnej výške, ale ho bude odovzdávať strane na jeho činnosť a tiež pre fond solidarity určený pre ľudí v sociálnej núdzi a na podporu organizovania boja pracujúcich za svoje práva.

Voľby do EP sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája 2014. Historicky pôjde o tretie eurovoľby na území SR. V posledných, v roku 2009, dosiahla volebná účasť na Slovensku 19,64 percenta, čo bolo najmenej v celej EÚ. Na voľbách sa zúčastnilo 16 politických strán, zvíťazil Smer-SD, ktorý má v EP päť poslancov z celkovo 13 slovenských.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.