Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2021, 08:50 Aktualizované dňa 15.07.2021 o 17:24

Súd v Pezinku rozhodol: Kováčik zostáva vo väzbe, jeho finančnú záruku 70-tisíc eur odmietol

  • Šiestym dňom dnes pokračuje proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom.
  • Obžalovaný je z viacerých trestných činov vrátane založenia a podporovania zločineckej skupiny či korupcie, vinu však odmieta.
  • Kováčik mal podľa obžaloby ako špeciálny prokurátor napomáhať skupine takáčovcov.
  • Prehľad udalostí z posledného pojednávacieho dňa si môžete pozrieť tu.

Rozhodnutie nie je právoplatné, obžalovaný voči nemu podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd.

Súd, posudzujúc obdobie od 18. mája dodnes, keď rozhodoval opätovne o väzbe obžalovaného, konštatuje, že sa dôvody väzby, ktoré boli konštatované v minulom rozhodnutí, nezmenili,“ zdôvodnila sudkyňa Pamela Záleská.

Obžalovaný Dušan Kováčik je vo väzbe z kolúznych a preventívnych dôvodov.

Záleská poukázala na to, že súd počas hlavného pojednávania „zistil, že sa potvrdzuje dôvodnosť podanej obžaloby“.

Sudkyňa skonštatovala, že existuje obava z možného ovplyvňovania svedkov zo strany obžalovaného, pričom netvrdí, že je istota takéhoto správania. „Súd odmieta čakať do okamihu, keby obžalovaný takúto obavu naplnil,“ podotkla.

Obhajca Kováčika Erik Magál si chce počkať na bližšiu argumentáciu súdu v písomnom znení uznesenia. „Rozhodnutie berieme na vedomie, podali sme proti nemu sťažnosť, pretože máme za to, že dôvody väzby u Dušana K. nikdy neexistovali,“ zdôraznil advokát.

Ja by som bol spokojný, keby sa takéto veci nestávali. Môžem vyjadriť spokojnosť aspoň s tým, že boli uznané argumenty a bola zamietnutá žiadosť obžalovaného o prepustenie z väzby,“ povedal novinárom dozorový prokurátor Michal Šúrek.

Bývalý špeciálny prokurátor čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tvrdí, že je nevinný.

Na ŠTS v Pezinku s ním pokračoval proces už šiesty pojednávací deň. Kováčika zadržali a obvinili v októbri 2020 a stále je väzobne stíhaný. Svojej funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal krátko po obvinení.

Koncom marca Kováčika obvinili v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku. Kováčik mal prijať úplatok vo výške 50-tisíc eur od podnikateľa Petra Košča.

Úplatok sa týka trestnej veci bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru Jozefa Reháka.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.