Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2013, 23:59

Zistenie HN: Kotleba chce obecnú políciu platenú ľuďmi

Obecná polícia ako projekt. To je predstava Mariana Kotlebu, ako zvýšiť bezpečnosť v kraji.

Obecná polícia ako projekt, ktorý čiastočne zaplatia ľudia. To je predstava radikála a nového banskobystrického župana Mariana Kotlebu, ako zvýšiť bezpečnosť v kraji. Ideu, ktorá je jedným z dvoch bodov jeho programu, už tento rok opísal aj vo svojej diplomovej práci, kde riešil nedostatok obecných policajtov v rizikových regiónoch.

 

„V dotazníkoch zistil, že ľudia sú ochotní na svoju bezpečnosť aj finančne prispieť,“ povedal pre HN Kotlebov diplomový vedúci Štefan Hronec.

„Podmienkou bolo, že tam nesmú byť kontroverzné veci. Napríklad domobrana sa v nej vôbec nespomína.“

Riešenia z práce prezentoval aj v predvolebnom programe. „Napríklad v okrese Revúca už aj deti vedia, ktorí cigánski úžerníci a drogoví díleri sú pod ochranou štátnej polície,“ opisuje. Viceprimátorku Revúcej Vieru Hanesovskú jeho plány prekvapili. „Obecnú políciu máme už dávno a stačí to,“ reagovala. Kotleba dostal za prácu A-čko.

 

V Revúcej žije podľa vládneho materiálu o menšinách približne 2500 Rómov. Hanesovská pripúšťa, že v oblastiach, kde sú väčšie komunity neprispôsobivých osôb, sa občas objavia komplikácie, napríklad v čase, keď sa vyplácajú dávky. „Vtedy posilníme hliadky a je to vyriešené,“ dodala. Za diplomovú prácu s názvom Alternatívne spôsoby zabezpečovania verejných služieb bezpečnosti a ochrany na miestnej úrovni, dostal líder kontroverznej Ľudovej strany Naše Slovensko podľa Hronca A-čko, lebo bola naozaj dobrá. „Beriem túto diplomovku ako každú inú. Nie je v nej nič extrémistické, pretože tam nič také ani nemôže byť. Slovo Róm alebo Cigán v nej nenájdete,“ dodáva.

Kotleba v práci riešil nedostatok obecných policajtov v rizikových regiónoch. Počas výskumu rozdal približne tristo dotazníkov. „Pýtal sa ľudí, či im polícia dokáže pomôcť a zistil, že sú ochotní na svoju bezpečnosť aj finančne prispieť. Riešením však nemala byť súkromná bezpečnostná služba, ale pomoc v postavení verejného činiteľa. „Vyšlo mu, že keď na to nemá samospráva peniaze, je možné uskutočniť to formou súkromno-verejného partnerstva,“ vysvetľuje Hronec.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.