Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.06.2013, 14:41

Učitelia podali petíciu proti vyhodeniu kolegu (video)

Učitelia žiadajú ministra školstva Dušana Čaploviča, aby prešetril výpoveď košického učiteľa.

Vyše tisíc pedagógov podpísalo petíciu, v ktorej sa obrátili na rezort, aby prešetril výpoveď pedagóga Obchodnej akadémie na Polárnej ulici v Košiciach Ota Žarnaya. Učiteľ prišiel o miesto potom, čo upozornil na nehospodárne nakladanie s prostriedkami školy. Riaditeľ školy Peter Ivan totiž platí každý mesiac za právne služby paušálnu platbu 550 eur, hoci škola je v zlej finančnej situácii a napríklad učiteľom vypláca len základný plat. „Ministerstvo sa bude podaním zaoberať a bude konať v rámci svojich možností,“ povedal TASR hovorca rezortu Michal Kaliňák.

Učitelia, ktorí podpísali petíciu za podporu svojho kolegu. Snímka: HN/Pavol Funtál
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Strach a zastrašovanie
„Pán minister môže nariadiť hĺbkový finančný audit a dúfam, že sa bude zaujímať aj o personálnu čistku, ktorá na škole nastala, keď sa pán Žarnay a jeho kolega ozvali,“ hovorí Vladimír Crmoman (na snímke), bratislavský učiteľ, ktorý petíciu na podporu svojho kolegu zorganizoval. Crmoman dlhodobo upozorňuje na neduhy v školstve – napríklad na predražené faktúry rezortu, spoluorganizoval aj štafetový štrajk v decembri minulého roka. Učiteľa prišli podporiť aj poslanci OĽaNO. „Nemôžeme sa uspokojiť, kým sa tento prípad nedotiahne do takého stavu, že bude jasné, či áno alebo nie,“ vyhlásil na margo vyšetrenia plytvania na škole poslanec Ján Mičovský. Ak sa ukáže, že Žarnay skutočne odhalil šafárenie, zaslúži si podľa neho vďaku, nie prepustenie. Mičovský má podobnú skúsenosť z roku 2009, keď upozornil svojho nadriadeného – riaditeľa štátneho podniku Lesy SR – otvoreným listom na plytvanie verejnými zdrojmi, za čo bol preradený na horšie miesto a šikanovaný. Neskôr za svoj postoj získal titul Biela vrana od Aliancie Fair-play.


Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata