Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.10.2015, 11:01

Beblavý ukázal na ďalšiu kauzu. Chce odvolať druhého muža zdravotníctva

Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Mário Mikloši by mal byť pre konflikt záujmov podľa Miroslava Beblavého okamžite odvolaný.

Podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý podal parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií podnet podľa ústavného zákona o konflikte záujmov proti štátnemu tajomníkovi ministerstva zdravotníctva Máriovi Miklošimu.

Štátny tajomník vlastní so svojou manželkou spoločnosť Uroflexx, ktorá okrem iného prevádzkuje urologickú ambulanciu v Bratislave.


Prečítajte si aj: Beblavý v Aréne: V zdravotníctve sa ročne rozkradnú tri Ficove balíčky
Beblavý: Sága Paškovci pokračuje. Slovensku hrozí, že príde o milióny


Beblavý: Mikloši konal nielen neeticky, ale aj protiprávne

Za túto spoločnosť podpisoval aj po svojom vymenovaní do druhej najvyššej funkcie v rezorte zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). “Toto konanie je neprijateľné. Mikloši konal nielen neeticky, ale aj protiprávne,” povedal na pondelkovej tlačovej konferencii Beblavý. “Podávam na výbor podnet, aby ho potrestal,“ doplnil Beblavý.

Podľa Beblavého je neprijateľné, aby človek, ktorý je ako jediný zástupca ministra zdravotníctva priamym nadriadeným manažmentu Všeobecnej zdravotnej poisťovne, aby s tým istým manažmentom podpisoval zmluvy za svoju vlastnú firmu.

Vzhľadom na moc, ktorú majú minister zdravotníctva a jeho zástupca nad zdravotníctvom, by to bolo neprípustné aj pri súkromných poisťovniach. Ale podpisovanie zmluvy s VšZP je za hranicou ľudského chápania,” skonštatoval Beblavý.

Konflikt záujmov

Ústavný zákon o konflikte záujmov verejným funkcionárom zakazuje sprostredkúvať pre seba, blízku osobu, pre inú fyzickú osobu alebo právnickú osobu obchodný styk s právnickou osobou s majetkovou účasťou štátu.

Mikloši tým, že vystupoval pri zmluvách so VšZP na strane dodávateľa a podpisoval za neho zmluvy, sprostredkúval podľa Beblavého pre sebe blízku právnickú osobu obchodný styk s právnickou osobou s majetkovou účasťou štátu.

Po takomto konflikte záujmov mal byť podľa Beblavého z funkcie štátneho tajomníka okamžite odvolaný. “Nejde o to, či zarobil alebo nezarobil. Ide o to, že ak nerozumie, kde je problém v tejto veci, ako môže riadiť rezort zdravotníctva,” skonštatoval Beblavý.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.