Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2014, 00:00

Zomrel spisovateľ Ladislav Ballek

Legendárny slovenský spisovateľ, od ktorého si pamätáme diela ako Južná pošta, Trinásty mesiac či Púť červená ako ľalia, ale aj pedagóg, poslanec či jeden z najdlhšie slúžiacich slovenských diplomatov na poste veľvyslanca (do roku 2008 pôsobil v Česku) Ladislav Ballek zomrel včera vo veku 73 rokov. Potvrdila to rodina spisovateľa aj ministerstvo zahraničných vecí.

Ladislav Ballek sa narodil 2. apríla 1941 v Teranoch, detstvo prežil v Dudinciach a v Šahách. Prvá próza mu vyšla v zborníku Silueta v roku 1964 ešte počas vysokoškolských štúdií. Dlhé roky pôsobil v médiách, neskôr na politickej scéne. Po celý čas bol však verný literatúre. Od roku 1966 ako redaktor Československého rozhlasu v Banskej Bystrici a ako redaktor týždenníka Smer. V rokoch 1977 – 1980 bol vedúcim literárneho oddelenia na Ministerstve kultúry Slovenskej republiky, potom pôsobil ako námestník riaditeľa Slovenského literárneho fondu. Po roku 1990 vstúpil do politiky, dva roky bol poslancom Národnej rady SR za SDĽ. V roku 1998 neúspešne kandidoval za prezidenta Slovenskej republiky. Od roku 2001 sedem rokov pôsobil ako veľvyslanec v Českej republike.

Medzi jeho diela patria Útek na zelenú lúku, Púť červená ako ľalia, Biely vrabec, Južná pošta, Pomocník, Agáty, Lesné divadlo, Čudný spáč, Kraj za vinicami, Trinásty mesiac. Poslednou knihou, ktorá mu vyšla, je kniha spomienok s názvom Trojou a vŕškom pamäti z minulého roka, ktorá aj v internetovom kníhkupectve martinus. sk patrí z jeho diel aktuálne medzi najobľúbenejšie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.