> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.02.2015, 14:21

Miškov k referendu: Ľudia odmietli nenávisť

Po nenávistnej kampani musíme krajinu zmieriť, pomôže tomu aj odluka cirkví od štátu

Ľudia na Slovensku odmietli nenávisť a netolerantnosť, vybrali si jasnú cestu do 21. storočia, namiesto návratu do storočia minulého, skonštatoval predseda prípravného výboru, vznikajúcej strany Slovenská občianska koalícia (SKOK!) Juraj Miškov. „Slovensko ukázalo, že má rozum aj srdce a chce byť modernou krajinou,“ dodal v stanovisku k výsledku referenda. Výsledok referenda by podľa Miškova mali považovať za signál, že politicky ladenú kampaň, postavenú na nenávisti a útokoch na menšinové skupiny ľudí Slovensko odmietlo.

Za najdôležitejšie po referende považuje vznikajúca strana SKOK! potrebu zmieriť krajinu po nenávistnej kampani. „Kampaň za referendum priniesla mnoho sklamaní, útokov, a nenávisti. Rozdelila spoločnosť a zanechala v nej jazvu. Najväčšiu vinu na tom nesú práve organizátori referenda,“ zdôrazňuje Miškov.

Zároveň dodal, že prehra ultrakonzervatívnych síl v referende neznamená, že ich na Slovensku môžeme vytláčať do kúta. „Referendum bolo nesprávne zo svojej podstaty. Vyjadrovalo strach, ktorí majú niektorí silno konzervatívni ľudia z moderného sveta. Aj s nimi treba komunikovať, a nie vytláčať ich do kúta, ukázať im, že moderný a tolerantný svet im ich hodnoty neberie a môžu podľa nich ďalej sami žiť,“ hovorí Miškov.

Slovensko zároveň potrebuje prijať moderné reformy, ktoré sú v ostatných krajinách bežné. SKOK! už ohlásil kampaň za odluku cirkví od štátu. "Petícia, ktorú strana SKOK! iniciovala na svojej stránke www.odluka.sk, dosiahla len za prvý deň tisíce podpisov,“ hovorí poslanec Daniel Krajcer. Diskusie o odluke cirkví začal už ako minister kultúry za vlády Ivety Radičovej.

Počas posledných dvoch rokov som sa stretol s predstaviteľmi všetkých cirkví na Slovensku a predstavil im náš model, založený na financovaní cirkví cez daňové asignácie. Nikto z nich náš návrh neodmietol, čo ma napĺňa nádejou, že 25 rokov od nežnej revolúcie dosiahneme splnenie aj tejto požiadavky z novembra 1989,“ dodáva Krajcer.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.