Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.12.2014, 13:44

Čentéš ma prehováral, aby som kandidoval, vyhlásil Čižnár

Jozef Čentéš nepovedal veci tak, ako sa stali, hovorí generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára prehováral nevymenovaný kandidát na šéfa prokuratúry Jozef Čentéš na troch stretnutiach, aby vzal kandidatúru.

Iniciátorom bol pán Čentéš, dôvodom bolo, že ma prehováral, aby som dal súhlas na moju kandidatúru,“ povedal dnes Čižnár na tlačovej besede. Reagoval tak na Čentéšovo vystúpenie v nedeľnej debate v RTVS, s ktorým nebol Čižnár spokojný. „Vyzeralo to tak, akoby mi on dovolil kandidovať,“ hovoril Čižnár.

Čižnár mu dal slovo

Čentéš v televíznej debate tvrdil, že po dohode podporil Čižnára v kandidatúre za šéfa prokuratúry. „Čižnár mi dal svoje slovo, že ak ústavný súd povie, že moje práva boli jeho postupom porušené, tak odstúpi. Ja som mu potom povedal, podporujem ťa a nebudem mať námietky, keď budeš kandidovať,“ povedal Čentéš v relácii O 5 minút 12, kde sa stretol s bývalým prezidentom Ivanom Gašparovičom.

Táto veta tam vôbec nezaznela,“ vyhlásil dnes Čižnár. Dodal, že prisľúbil odstúpiť v takom prípade, ak ústavný súd vyhlási, že svojou kandidatúrou porušil Čentešove práva. Túto vetu povedal prvý raz na ústavnoprávnom výbore parlamentu ako odpoveď na otázku poslanca Radoslava Procházku.

Podľa Čižnára inicioval Čentéš vlani v máji dve stretnutia na právnickej fakulte. „Jediná téma bola moja kandidatúra. Začal ma presviedčať, a to je ešte slabý výraz, aby som ju vzal,“ vravel generálny prokurátor. Pripomenul, že v tom čase kandidatúru odmietal, dokonca chcel odísť z prokuratúry ako takej. Na treťom stretnutí, ktoré Čentéš v nedeľu nespomenul, boli podľa Čižnára aj dvaja svedkovia.


Generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Snímka: TASR/Š. Puškáš

Tam Čentéš zopakoval presviedčanie s tým, že ak Čižnár neprijme kandidatúru, tak Čentéš podá na ústavný súd návrh na predbežné opatrenie, aby súd zastavil voľbu generálneho prokurátora. „Po tretíkrát ma presvedčil. Bral som do úvahy aj jeho ústavnú sťažnosť, ale sám mi povedal, že to smeruje k voľbe,“ vyjadril sa Čižnár.

Išlo aj o kalkul

Čentéšovo presviedčanie vníma aj ako kalkul. Čentéš ho vraj použil na to, aby mu zabezpečil pokojné pôsobenie až do rozhodnutia ústavného súdu.

Šéf prokuratúry Čižnár sa tiež vyjadril, že nikdy nepostrehol verejnú podporu od Čentéša, napríklad po jeho súhlase s kandidatúrou. Čižnár pripomenul, že Čentéš chcel od ústavného súdu, aby zrušil Gašparovičovo rozhodnutie o nevymenovaní a vrátil mu vec na nové konanie.

Čižnár tvrdí, že o spomínaných stretnutiach nemal nikomu hovoriť, tak o to prosil Čentéš. V piatok ho Čižnár vyzval, aby veci objasnil. Čentéš však v nedeľu nepovedal veci tak, ako sa stali, hovorí Čižnár. Pozval ho aj na dnešnú tlačovú besedu. „Včera (v nedeľu, pozn. SITA) ochorel. Ja mu prajem skoré uzdravenie,“ dodal Čižnár.

Minulý týždeň vo štvrtok senát ústavného súdu rozhodol, že exprezident Gašparovič porušil nevymenovaním Čentéša za generálneho prokurátora jeho práva a priznal mu 60-tisícovú náhradu ujmy. Čižnár odstúpiť odmieta. „Ústavný súd legitimizoval jednak moju voľbu a jednak to, že táto funkcia je momentálne obsadená legitímne,“ uviedol Čižnár.

Čentéš: Nechcem odchod Čižnára
Jozef Čentéš v reakcii na dnešnú tlačovú konferenciu generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára uviedol, že naďalej trvá na svojich tvrdeniach, ktoré poskytol médiám v nedeľu 7. decembra. Čentéš rovnako poznamenal, že návrh jeho ústavnej sťažnosti už od samotného podania, teda od 3. januára 2013, obsahoval návrh na zastavenie voľby generálneho prokurátora i návrh na vrátenie vecí na ďalšie konanie.

Nevymenovaný generálny prokurátor ďalej zdôraznil, že nežiadal o predčasné ukončenie funkcie Jaromíra Čižnára a možnosť nastúpiť na jeho miesto. "Vždy som uvádzal, že v prípade vrátenia mojej veci na ďalšie konanie som pripravený čakať do riadneho uplynutia funkčného obdobia súčasného generálneho prokurátora," uviedol Čentéš.

Ohradil sa taktiež voči úvahám o možnom politickom prerozdelení postov námestníka GP, v prípade, ak by Čentéš nastúpil do funkcie. "Takéto tvrdenia sú nepravdivé," vyhlásil Čentéš.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.