Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.05.2013, 16:02

O Čentéšovi rozhodnú aj vylúčení sudcovia

Ústavný súd rozhodol. O sťažnosti Jozefa Čentéša bude rozhodovať senát v pôvodnom zložení.

Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR dnes oficiálne pridelilo sťažnosť Jozefa Čentéša týkajúcu sa jeho nevymenovania za generálneho prokurátora pôvodnému prvému senátu v zložení Milan Ľalík - predseda, Peter Brňák a Marianna Mochnáčová. TASR to potvrdila hovorkyňa ÚS SR Anna Pančurová.

Ľalík a Brňák boli najprv z konania vylúčení pre Čentéšovu námietku zaujatosti. Dnešné rozhodnutie umožnila novela zákona o organizácii ÚS, ktorú v parlamente schválil vládny Smer-SD v skrátenom režime. Cieľom novely bolo riešiť patovú situáciu na ÚS, ktorá vznikla podaním námietok na ústavných sudcov tak zo strany Jozefa Čentéša, ako aj prezidenta SR Ivana Gašparoviča.

Jozef Čentéš. Snímka: HN/Peter Mayer
Zdroj: HN/Peter Mayer

Sudcom spravodajcom v prípade Čentéšovej sťažnosti bude Peter Brňák, ktorý pripraví vec na predbežné prerokovanie v senáte. Prvý senát následne rozhodne, či sťažnosť prijme alebo neprijme na ďalšie konanie.

Plénum ÚS SR dnes na neverejnom zasadaní rozhodlo aj o pridelení návrhu skupiny poslancov, žiadajúcej preskúmať ústavnosť novely zákona o organizácii ÚS SR, sudcovi spravodajcovi. Plénum zasadalo pod vedením podpredsedu súdu Milana Ľalíka, keďže predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková je na dovolenke.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.