Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2021, 19:54 Aktualizované dňa 13.07.2021 o 20:50

Čaputová podpísala novelu, ktorá zavádza finančné motivácie k očkovaniu: Treba však aj prostriedky na kampaň

K zvýšeniu miery našej zaočkovanosti je však podľa prezidentky potrebné tiež uvoľniť finančné prostriedky na informačnú kampaň k očkovaniu.

Čaputová podpísala novelu, ktorá zavádza finančné motivácie k očkovaniu: Treba však aj prostriedky na kampaň
Zdroj: TASR/AP

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes podpísala novelu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečného a nákazlivého ochorenia Covid-19. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Vyzýva na uvoľnenie peňazí

​Táto novela rozširuje rámec pomoci pre cestovné kancelárie formou návratnej finančnej dotácie na preklenutie obdobia nedostatku likvidity. Zároveň novela zavádza aj finančné motivácie k očkovaniu formou lotérie a sprostredkovateľského bonusu.

K zvýšeniu miery našej zaočkovanosti je však podľa prezidentky potrebné tiež uvoľniť finančné prostriedky na informačnú kampaň k očkovaniu.

"Ak si môžeme dovoliť ľudí motivovať k očkovaniu prostredníctvom lotérie a finančného bonusu, nemôže existovať dôvod, prečo by štát nemal mať zaplatenú aj riadnu informačnú kampaň o dôležitosti očkovania v boji s covidom," píše sa vo vyhlásení.

Novela zákona o zájazdoch podľa Ministerstva financií v tomto smere priniesla čiastočné riešenie zmiernenia dosahov pandémie vo forme ochrany práv spotrebiteľov, a to vrátením zálohových platieb vo forme vystavených oznámení o náhradnom zájazde. Dohodnúť sa s klientom na náhradnom zájazde sú však cestovné kancelárie povinné do 31. augusta tohto roka.

Ak k takejto dohode v stanovenom termíne nedôjde, do nasledujúcich 14 dní sú cestovky povinné vrátiť klientom plné zálohy. Celkový objem takýchto záloh podľa rezortu financií predstavuje približne 60 miliónov eur. Keďže ide o návratnú pomoc zo štátnych finančných aktív, opatrenie podľa MF nebude mať vplyv na rozpočet verejnej správy.

Návrhom zákona sa rieši nové opatrenie finančnej pomoci pre cestovné kancelárie. Návratné finančné výpomoci im majú umožniť preklenúť časové obdobie aktuálneho nedostatku likvidity potrebnej na vrátenie záloh klientom za stornované zájazdy, respektíve na zaplatenie nových záloh na novozazmluvnené hotely v iných destináciách, ako boli pôvodne zazmluvnené, ak sa s klientmi dohodnú na náhradných zájazdoch do iných destinácií.

Schváleným pozmeňujúcim návrhom Györgya Gyimesiho (OĽANO), ktorý podporilo 67 zo 112 prítomných poslancov, sa zároveň zavedie očkovacia prémia a sprostredkovateľský bonus. Za tieto nástroje hlasovalo OĽANO, Sme rodina aj Za ľudí, strana SaS sa zdržala, Smer-SD a ĽSNS boli proti. Nezaradení poslanci hlasovali buď proti návrhu, alebo sa zdržali.

Vyhlásia súťaž

Ministerstvo financií tak bude môcť vyhlásiť súťaž o finančnú odmenu pre tých, ktorí sa zaočkovali proti ochoreniu COVID-19. Výška očkovacích prémií na žrebovanie nesmie týždenne presiahnuť spolu dva milióny eur.

Rezort financií súčasne bude môcť poskytovať finančnú odmenu pre tých, ktorí sprostredkujú očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Jedna zaočkovaná osoba môže byť na účely poskytovania tohto bonusu uplatnená len raz.

Zároveň bonus možno poskytnúť jednému sprostredkovateľovi očkovania najviac za 50 zaočkovaných. Výška sprostredkovateľského bonusu sa líši v závislosti od veku očkovanej osoby. Úprava zákona má tiež odstrániť pochybnosti o tom, či SR môže nevyužité vakcíny Sputnik V predať alebo darovať.

Novela zákona zároveň ako opatrenie na zmiernenie následkov núdzového stavu, ktorým sa obmedzili možnosti realizovania viacerých aktivít vrátane použitia podielu zaplatenej dane, rieši posun lehoty na použitie prostriedkov z asignácie 2 % zo zaplatenej dane z príjmov za rok 2019 o jeden kalendárny rok, to znamená až do konca roka 2022.

Presný a kompletný názov zákona, ktorý dnes podpísala prezidentka:

- zákon z 2. júla 2021, ktorým sa dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení zákon č. 292/2014 Z. z. o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.