Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2014, 19:23

Kiska získava Radičovej exvoličov. Nerozhodnutých

Počet ľudí, ktorí nevedia, koho voliť, je približne rovnaký ako pred piatimi rokmi. A nechcú prezidenta – politika.

Rok 2009. Iveta Radičová sa dostáva do druhého kola prezidentských volieb. A to dokonca s ešte lepším výsledkom, ako ukazovali prieskumy. Vďačiť za to mohla ľuďom, ktorí aj krátko pred voľbami nevedeli, koho majú voliť. Nakoniec si vybrali ju.

Rok 2014. Najväčšie šance na postup do druhého kola prezidentských volieb má spolu s premiérom Robertom Ficom nezávislý kandidát Andrej Kiska. A podobne ako pred piatimi rokmi Radičová, aj jeho šance zvyšujú nerozhodnutí. Práve Kiska má totiž podľa odborníkov najväčšie šance získať ich hlasy. „Určite môže získať ešte hlasy nerozhodnutých voličov, ale môže prísť k tomu, že aj ostatných kandidátov,“ konštatoval politológ Juraj Marušiak.

Ide pritom o dôležitý faktor. Počet ľudí, ktorí nevedia, koho voliť, je totiž pomerne veľký. Podľa posledných prieskumov ich je takmer 15 percent. Pre porovnanie, len o málo viac ich bolo v posledných voľbách – takmer 17 percent.
Vtedy sa veľká časť z nich rozhodla pre Radičovú z jednoduchých dôvodov – boli nespokojní so stavom politiky na Slovensku. Preto sa v súčasnosti zrejme obrátia na apolitického kandidáta. A z nich je najvýraznejší Kiska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.