Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.10.2015, 00:00

Kauza HN: zvrat v Petržalke, parkovanie bude zadarmo

Obyvatelia sídliska za parkovanie od nového roku platiť nebudú, firma totiž mestskej časti vypovedala zmluvu.

Išlo o peňaženky väčšiny z nich. Obyvatelia najväčšieho slovenského sídliska preto včera s napätím čakali na hlasovanie o novom parkovacom systéme. Od budúceho roka mali Petržalčania platiť za parkovaciu kartu 60 eur ročne a ľudia, ktorí v mestskej časti nemajú trvalý pobyt, až 800 eur. Nakoniec sa za parkovanie od budúceho roka platiť nebude. Parkovacia politika v Petržalke je tak opäť na bode nula.


Čítajte viac: Parkovanie v Petržalke je na bode nula


Nulová odbornosť

Len pol hodiny pred tým, ako mali miestni poslanci definitívne „odklepnúť“ prevádzku systému a ceny kariet, firma EEI odstúpila od zmluvy. „Útoky na firmu, znevažovanie jej dobrého mena, odbornosti a schopností prekročili únosnú mieru,“ uvádza sa v stanovisku firmy. Starosta miestnej samosprávy Vladimír Bajan zmluvu so spoločnosťou EEI podpísal ešte v júni. O tom, aby sa stala účinnou, mali rozhodnúť miestni poslanci práve včera. Viacerí z nich však upozorňovali na to, že zákazka je firme ušitá na mieru.

Víťaz vs. porazený

Vďaka tlaku verejnosti sa stal malý zázrak, okomentoval odstúpenie firmy petržalský poslanec Vladimír Dolinay. „Ide o víťazstvo, pretože sa podarilo zastaviť biznis súkromnej firmy,“ tvrdí petržalský aktivista Ivan Lúčánič. Podľa starostu Bajana však Petržalčania v tejto chvíli prehrali. „Situácia je taká, že jednoducho nemáme partnera a začíname zas odznova,“ hovorí Bajan. Tému parkovania v Petržalke mediálne odštartovali Hospodárske noviny sériou článkov ešte v júli tohto roka. Na základe medializovaných informácií a podnetov od občanov sa vecou začal zaoberať aj Najvyšší kontrolný úrad.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.