Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.10.2015, 10:03

V obciach Prešovského kraja opäť volili starostov

V štyroch obciach Prešovského kraja sa v sobotu konali nové, či tzv. doplňujúce obecné voľby. V troch obciach si volili starostov, v Krajnej Porúbke (okr. Svidník) volili dvoch kandidátov na dve uvoľnené miesta obecného zastupiteľstva. Agentúru SITA o výsledkoch volieb informovali zapisovatelia obvodných volebných komisií.

O post starostu sa vo všetkých troch prípadoch uchádzala dvojica kandidátov. V obci Žipov (okr. Prešov) uspel 50-ročný nezávislý kandidát Jozef Štofanko, ktorý zdolal o desať rokov staršieho nominanta strany Smer-SD Františka Dzuríčeka pomerov hlasov 129:45. Pri počte 226 oprávnených voličov dosiahla volebná účasť v obci 77 percent. Novou starostkou obce Brežany sa stala 43-ročná nezávislá kandidátka Mária Gumanová s počtom 82 hlasov. Jej protikandidát 50-ročný Peter Magáč (Smer-SD) získal 31 hlasov. Jeden odovzdaný hlas bol neplatný. Na voľbách sa v obci so 180 zapísanými voličmi zúčastnilo 63,3 percenta občanov s právom hlasovať.

V oboch prípadoch bolo dôvodom konania volieb to, že starostovia pôvodne zvolení v riadnych komunálnych voľbách sa svojich funkcií neujali, keďže išlo o štátnych zamestnancov. „Po konzultáciách so služobným úradom ministerstva vnútra bolo definované, že nemôžu súbežne vykonávať funkciu štátneho zamestnanca a starostu obce. Preto sa rozhodli nezložiť predpísané sľuby a funkcií sa vzdali,“ uviedol pre agentúru SITA zapisovateľ volebnej obvodnej komisie pre okresy Prešov a Sabinov Eugen Longauer.

Post starostu v doplňujúcich voľbách v obci Roztoky (okr. Svidník) obhájil 42-ročný Martin Jurkovič (SIEŤ, Most-Híd, KDH, Právo a spravodlivosť). Do volebných miestností tu v stanovenom čase od 7:00 do 20:00 prišlo 215 z celkového počtu 268 zapísaných voličov (80,2-percentná účasť). Úspešnému kandidátovi svoj hlas odovzdalo 113 voličov, neúspešnej kandidátke 45-ročnej Jane Gľuzovej (Smer-SD) odovzdalo hlas 98 voličov. Štyri hlasy boli neplatné. Víťazstvom rovnakého kandidáta sa skončili aj riadne komunálne voľby v novembri minulého roka. Neúspešná kandidátka však podala pre podozrenie z kupovania hlasov a porušenie volebného moratória sťažnosť na Ústavný súd SR, ktorý rozhodol o neplatnosti výsledkov volieb. Voľby preto bolo nutné zopakovať.

Pôvodne sa voľby starostu i poslancov mali uskutočniť aj v obci Ondavka (okr. Bardejov). Hlasovanie do obecného zastupiteľstva sa tu ale nekoná opakovane. Voľby sa v obci so 17 obyvateľmi neuskutočnili v riadnom celoslovenskom termíne vlani v novembri, ani tento rok v marci a v júni. Dôvodom je, že nik tu nechce kandidovať na starostu a poslancov obce. Navyše sa v polovici apríla starosta, jeho zástupca a obecní poslanci postupne vzdali funkcií. V súčasnosti je na majetok obce uvalených viacero exekúcií. Exekútor dal zablokovať účet obce, kam ešte dostávali približne 270 eur mesačne z podielových daní. Prenesený výkon štátnej správy prevzal Okresný úrad v Bardejove.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.