Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.01.2016, 00:00

Slovensko sa lúči s kňazom Antonom Srholcom

Bývalý politický väzeň nepatril k morálne flexibilným. Za svoj názor bol ochotný trpieť.

„Pokiaľ bude jediný človek nešťastný, našou povinnosťou je všimnúť si ho a urobiť preňho hoci len niečo malé.“ Aj to je jedno z mnohých posolstiev, ktoré po sebe zanechal kňaz a charitatívny pracovník Anton Srholec. Ten napokon včera predpoludním podľahol vo veku 86 rokov ťažkej chorobe.

Don Antonio – ako ho volali veriaci – bol pre Slovensko symbolom všeobjímajúceho humanizmu, ale aj boja proti totalite. Narodil sa ako jedno zo siedmich detí. Ako 17-ročný vstúpil do rehole saleziánov, ktorú neskôr zakázal komunistický režim. Zápal pre vieru ho napokon stál slobodu. Keďže v socialistickom Československu nemal možnosť študovať teológiu, v roku 1951 sa pokúsil bez povolenia prekročiť hranice. Komunistický režim jeho pokus „ocenil“ dvanástimi rokmi väzenia, z čoho si prevažnú väčšinu odpracoval v uránových baniach v Jáchymove. Svoj sen o štúdiu teológie sa mu splnil v roku 1969, keď dostal

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.