Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2021, 15:08 Aktualizované dňa 13.07.2021 o 16:45

Všetky krajské centrá budú čoskoro očkovať bez termínov, hovorí sa už aj o obchodných domoch

Očkujú tak už bratislavská a trnavská župa, po novom sa pridáva aj banskobystrická.

Všetky krajské centrá budú čoskoro očkovať bez termínov, hovorí sa už aj o obchodných domoch
Zdroj: TASR/Matthias Bein/dpa via AP

Vo všetkých veľkokapacitných centrách, ktoré zriaďujú kraje, sa bude čoskoro proti covidu očkovať bez registrácie. To znamená, že zaočkovaný bude každý, kto príde. Nie je potrebné mať pridelený termín. Po rokovaní ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského so županmi to oznámil predseda SK 8 Jozef Viskupič.

Diskutuje sa o rozšírení

Na tento systém postupne nabehnú vo všetkých krajoch, očkujú tak už bratislavská a trnavská župa, po novom sa pridáva aj banskobystrická.

"Ak bude aj to málo, tak budeme hovoriť o ďalších možnostiach," doplnil Lengvarský v súvislosti s tým, že v Česku sa už takto očkuje napríklad aj v nákupných centrách.

Ako príklad ďalších miest, kde by sa mohlo očkovať bez registrácie, uviedol železničné stanice alebo obchodné domy. "Je to predmetom diskusií," vyjadril sa minister.

Musia odstrániť chybovosť

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský doplnil, že k očkovaniu bez registrácie pristúpia po odstránení problému veľkej chybovosti. Vzniká podľa neho pri prepise údajov z občianskych preukazov či iných dokladov. V súvislosti so záujmom o očkovanie podotkol, že po oznámení lotérie zaznamenali veľa zrušených termínov. Myslí si, že najlepšou kampaňou by bolo, keby sa dali zaočkovať politické špičky.

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter upozornil, že v každom regióne sú iné podmienky. „My sme otvorili osem očkovacích stredísk a zrušili sme dve práve pre to, že neplnili kvóty, ktoré sme si dali,“ načrtol.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba predpokladá, že do mesiaca môžu vzhľadom na uspokojený záujem pozastaviť činnosť veľkokapacitného očkovacieho centra. V prípade potreby ju však vedia do 24 hodín obnoviť.

Prišlo 1 400 nepozvaných

Lekár kraja a riaditeľ župného odboru zdravotníctva Tomáš Szalay na margo nedele 11. júla uviedol, že z 2000 pozvaných neprišlo 19 percent. Cestu si však na štadión našlo 1400 "nepozvaných, ale vítaných", z toho 800 na prvú dávku vakcíny.

K očkovaniu bez pozvánky pristúpi aj Banskobystrický samosprávny kraj. Pokusne tak urobí už koncom tohto týždňa, prednosť však stále budú mať registrovaní záujemcovia s prideleným termínom.

„Očkovať budeme vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech, rovnako budeme podávať druhú dávku vakcíny od AstraZenecy. V prípade, že pôjde o druhú dávku, je potrebné so sebou priniesť potvrdenie o zaočkovaní prvou dávkou a na túto skutočnosť upozorniť personál očkovacieho centra," uviedol vedúci oddelenia zdravotníctva banskobystrickej župy Martin Caudt.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.