Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.07.2021, 11:49

Pri nákupe testov bol porušený zákon, rozhodol ÚVO. Aj v prípade zákazky, ktorú ostro kritizoval Fico

  • Hmotné rezervy sa odvolali, rozhodnutie teda nie je právoplatné.
  • Podľa úradu porušili princíp transparentnosti a rovnakého zaobchádzania.
Pri nákupe testov bol porušený zákon, rozhodol ÚVO. Aj v prípade zákazky, ktorú ostro kritizoval Fico
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Správa štátnych hmotných rezerv postupovala pri troch zákazkách na nákup testov na ochorenie COVID-19 v rozpore so zákonom. Rozhodol o tom Úrad pre verejné obstarávanie. Hmotné rezervy sa odvolali, rozhodnutie teda nie je právoplatné. Vyplýva to z oznámenia zverejneného vo vestníku ÚVO.

Porušili princíp transparentnosti

Štátne rezervy podľa ÚVO porušili princíp transparentnosti a rovnakého zaobchádzania. Zmluvu mali uzavrieť "s úspešným uchádzačom, ktorého ponuka nespĺňa požiadavky na predmet zákazky stanovené kontrolovaným, pričom uvedené porušenie zákona o verejnom obstarávaní malo vplyv na výsledok verejného obstarávania".

Kontrola ÚVO sa týkala zákaziek na skríningové testy na diagnostiku ochorenia COVID-19 zadaných postupom priameho rokovacieho konania v dôsledku mimoriadnej udalosti z októbra 2020. Uskutočnila sa po uzavretí zmluvy.

Zákazku v hodnote 39,5 milióna eur zadali rezervy spoločnosti Eurolab Lambda, v hodnote 8,9 milióna eur firme Abbott Laboratories Slovakia a zákazku v hodnote 3,9 milióna eur dostala spoločnosť Juhapharm.

V odvolacom konaní bude rozhodovať Rada ÚVO, lehota na rozhodnutie je 45 dní.

Kritika od šéfa Smeru

Zákazka pre Eurolab Lambda bola ostro kritizovaná, a to najmä opozičnou stranou Smer a jej predsedom Robertom Ficom. Ten nákup spochybňoval tým, že ide o malú firmu z Trnavy, odkiaľ pochádza aj Igor Matovič, premiér v čase zadávania zákazy. Navyše Fico tvrdil, že existujú prepojenia medzi vládou a firmou.

​Spoločnosť podľa neho klamala o tom, že nemá nedoplatky v sociálnej poisťovni. "Táto firma podpísala, keď predávala štátnym hmotným rezervám, že žiadne nedoplatky v sociálnej poisťovni nemala, čo len znamená, že táto zmluva je od začiatku neplatná a nezákonná a táto trnavská spoločnosť sa vo výberovom konaní zúčastnila v rozpore so zákonom," vyjadril sa šéf Smeru.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.