Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.11.2013, 00:33

Kotleba boduje tam, kde kedysi Hlinka

Tibor Madleňák, volebný geograf, pre HN:

Banskobystrickým županom sa stal Marian Kotleba. Je pre kraj typické, že tiahne k autoritám?

Je to reakcia na politickú situáciu. V kraji v minulosti vládlo HZDS a už dvanásť rokov tu máme Smer. Vzbudili očakávania a teraz prichádza dezilúzia zo silného vodcu, ktorý sa v rámci riešenia problémov nepreukázal. Máme regióny, kde je náchylnosť spoliehať sa na autority silnejšia. Keď však pozrieme do vnútra kraja, nájdeme okresy ako sú Brezno s časťou severného Gemera, Žarnovica, Žiar nad Hronom či Detva, ktoré mali toto smerovanie už v minulosti a dnes sa stali jadrom pre Kotlebu. Štúdie odkazujú na súvislosť medzi regionálnym rozmiestnením Hlinkovej Slovenskej ľudovej strany, a cez niekoľko desaťročí k stranám, ako sú HZDS a Smer. Podpora voličov ako by sa prelievala. Tam, kde historicky viedla HSĽS, prešli voliči od Vladimíra Mečiara a Jána Slotu k Robertovi Ficovi a teraz ku Kotlebovi.

Čím je táto oblasť charakteristická?

Ak nejaké regióny na Slovensku láka systém založený na silnom vodcovi, jednoduchších riešeniach a princípe silného štátu, treba ísť do histórie. Slovenská spoločnosť je zvyknutá spoliehať sa na autority. Ľudia na dedine sa nezaujímali o politiku. Tento postoj ešte viac umocnili totality za slovenského štátu alebo komunizmu. Posilňovali v nich postoj – štát sa postará, vy len verte vodcovi.

Nie je paradoxom, že extrémista vyhral v kolíske SNP?

Určite, to si ešte vyžiada hlbšie analýzy. To, že v Banskej Bystrici mal druhý najlepší výsledok, je obrovským prekvapením. To sa dá vysvetliť len snahou nabúrať silné postavenie Smeru.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.