> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.08.2014, 13:29

Poslanci by mali dokladovať majetok po novom. Nikto však nevie, kedy

Poslanec Smeru-SD Otto Brixi verí, že verejní funkcionári budú na budúci rok podávať majetkové priznania po novom. Mali by byť podrobnejšie. Kto a kedy zmeny do parlamentu predloží, však sociálny demokrat nevie. Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) avizoval, že by mali prísť na jeseň.

Brixi poznamenal, že novelu pripravuje niektoré z ministerstiev. V akom je štádiu, nevie. Paška v júli hovoril, že návrh je pripravený, odvolával sa na zmeny, ktoré vznikli ešte počas vlaňajších rokovaní poslaneckých klubov. "Je pripravených 19 zásadných zmien, ktoré boli formulované počas obdobia dialógu poslaneckých klubov, a určite ich navrhneme," povedal v júli Paška. Zákon by mal byť prijatý podľa jeho slov tak, aby platil od januára a teda, aby už verejní funkcionári podávali na budúci rok majetkové priznania podľa nových pravidiel.

Na otázku, prečo má návrh predkladať parlamentu vláda a prečo naň treba čakať, keď už existuje poslanecký a stačí ho predložiť, Brixi povedal, že tak ako poslanci aj vláda má právo predkladať zákony do parlamentu. "Pokiaľ to nepríde z vlády, tak sa kedykoľvek podpíšem pod poslanecký návrh," uviedol Brixi, ktorý spolupracoval na tvorbe poslaneckého návrhu.

Podrobnejšie majetkové priznania riešili poslanci už vlani, zmeny dosiaľ neprišli. Zmenu zákona o konflikte záujmov pripravila pracovná skupina zložená z predstaviteľov opozície aj vládneho Smeru-SD. Novela mala umožniť lepšiu kontrolu majetku verejných funkcionárov. Návrh sa napokon dostal do parlamentu len ako opozičný, Smer-SD totiž od kompromisného návrhu ustúpil. Neskôr avizoval, že s novelou príde vláda, dosiaľ neprišla. Zákon by chcel opäť upraviť aj šéf výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Viliam Novotný z SDKÚ-DS, plánoval zriadiť pracovnú skupinu, zatiaľ nefunguje.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.