Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2015, 13:56

Biľakov pomník natreli červenou farbou. Necelý deň po odhalení

Len necelý deň po tom, čo odhalili pomník politika z komunistického režimu Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej, bol poškodený. Košický výtvarník a aktivista Peter Kalmus a jeho kamarát Ľuboš Lorenc tvár Biľaka aj ostatné časti pamätníka postriekali červenou farbou.

Podľa Lorenca je Biľak symbolom "krvi obetí invázie (vojsk Varšavskej zmluvy)", píše RTVS na facebookovskej stránke.  Na pomník napísali červenou farbou aj slovo "sviňa".  "Vlastizradcom patria rozsudky, nie pamätné tabule," napísal Lorenz v albume na Facebooku.

Niektorí obyvatelia Biľakovej rodnej obce si myslia opak. "Ja si o Biľakovi dobre myslím, pomohol nám veľa, kultúrny dom sa spravil, škola sa spravila," hovorí jedna z obyvateliek Krajnej Bystrej. "Bol správny človek," hovorí druhá.

Komunistický funkcionár Vasiľ Biľak, ktorý podpísal pozývací list pre intervenciu vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968, sa narodil v roku 1917. Po odhalení jeho pamätníka mu udelili Čestné občianstvo in memoriam. Biľaka nikdy nesúdili. Zomrel 6. februára 2014. (viac čítajte TU).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.