Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Daň z pridanej hodnoty. Každý Slovák ju pozná aj odvádza. Je najdôležitejším zdrojom príjmu štátneho rozpočtu, no je stále tŕňom v oku našich inštitúcií a vlád. Medzera v jej výbere bola na svojom vrchole v roku 2012, keď dosahovala až 40,3 percenta. Posledné dáta – za rok 2018 – ukazujú o tretinu nižšiu hodnotu: 26,9 percenta. Stále sme však ďaleko nad mediánom v Európskej únii, ktorý zodpovedá 10,4 percenta.

Podvody týkajúce sa tejto taxy však nie sú jediné, ktoré trápia políciu, Finančnú správu a ukracujú spoločnú kasu. Ekonomická trestná činnosť sa zameriava napríklad aj na daň z príjmu či spotrebné dane. Každý kabinet zavádza rôzne nástroje, ktoré majú komplikovať život nepoctivým podnikateľom. HN sa opýtali odborníkov, čo si myslia o efektivite troch spôsobov, ako zatočiť s podvodníkmi.

1. Čo si myslíte o celoplošnom režime reverse charge? Myslíte si, že by mohol zabrániť podvodom na DPH?


2. Ministerstvo financií pripravuje systém e-faktúra, o ktorom hovorí, že značne pomôže v boji proti daňovým únikom. Súhlasíte s týmto tvrdením?


3. Ako hodnotíte prínos kontrolných výkazov v poklese daňových podvodov na DPH? V súvislosti s týmto, čo si myslíte o tom, že by mohol tento nástroj skončiť po zavedení e-faktúry?


Peter Šamko, sudca Krajského súdu v Bratislave
1. Reverse charge by mohol účinne brániť daňovým podvodom. Páchanie daňových podvodov by mohlo byť výrazne sťažené – najmä karuselových podvodov, ak by sa zaviedla celoplošná fakturácia bez DPH a daň sa platila až na konci. Podľa všetkého v súčasnosti neexistuje lepší inštitút na výrazné sťaženie páchania daňových podvodov.

2. Pokiaľ ide o e-faktúru, som pomerne skeptický ohľadne motívu jej zavedenia, ktorým má byť menej daňových podvodov. V prvom rade je nutné povedať, že pre samotných podnikateľov nepredstavuje zavedenie e-faktúry žiadne výrazné výhody a pôjde skôr o ďalšiu záťaž pre nich. Celkom určite e-faktúra nespôsobí menej daňových podvodov a nezabráni napríklad páchaniu trestného činu skrátenia dane, pri ktorom sa zatajuje alebo úmyselne skresľuje skutočná výška vlastnej daňovej povinnosti. To vyplýva z toho, že ani e-faktúra nezabráni „podnikaniu bez faktúr“, teda tomu, keď prebehne obchod, ale žiadne faktúry sa nevystavujú, respektíve sa síce vystavujú, ale úmyselne na nižšiu sumu, než bola v skutočnosti medzi podnikateľmi dohodnutá. Takýchto podnikateľov systém e-faktúry celkom určite neodhalí. Zavedenie e-faktúry má význam pre Finančnú správu, ktorá bude môcť jednoduchšie preverovať obsah faktúr, čo možno zníži počet či nutnosť vykonávania daňových kontrol. No to predpokladá správnosť údajov v e-faktúre, čo nemusí zodpovedať skutočnosti.

3. Pokiaľ ide o kontrolné výkazy DPH, myslím si, že zohrali svoju úlohu v súvislosti s daňovými podvodmi. Zrejme ich počet neznížili, avšak celkom určite vytvorili systém na ich jednoduchšie odhaľovanie. To platí hlavne v prípadoch reťazových podvodov, pri ktorých kontrolné výkazy dokážu niekedy napomôcť zorientovať sa v spleti navzájom podnikajúcich obchodných spoločností, napríklad prostredníctvom takzvanej krížovej kontroly, uplatňovania odpočtu dvakrát z tej istej faktúry a podobne. Či bude nahradenie kontrolných výkazov e-faktúrou znamenať prínos alebo nie, neviem.

Alica Orda Oravcová, prezidentka Daňového fóra Slovenska


1. Takýto nástroj nie je možné v súčasnosti zaviesť z dôvodu úniovej legislatívy. Slovenská republika mala možnosť celoplošný reverse charge zaviesť ako dočasné opatrenie, ktoré vyjednal pán Babiš, avšak ani Česká, ani Slovenská republika k jeho uplatňovaniu nakoniec nepristúpili. Ak by však takúto možnosť Slovenská republika mala, myslím si, že by po jeho zavedení viedla k výraznému zníženiu daňovej medzery. Nie je to však všeliek, ktorý by daňovej medzere v oblasti DPH zamedzil úplne, keďže podľa dostupných údajov daňovú medzeru tvorí aj nepriznanie daní pri dodaní tovarov a služieb podnikateľmi pre spotrebiteľov.

2. Systém e-faktúry významným spôsobom zvýši administratívnu záťaž podnikateľom, pretože sľúbené odbúranie podávania kontrolného výkazu nebude možné vykonať ihneď. V boji proti daňovým únikom však zavedenie systému e-faktúra nepopierateľne pomôže, avšak odhadované prínosy v štúdii n

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.