Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2013, 00:00

Zvolenská chce peniaze. Platí preto poradcu

Míňanie štátu. Ministerstvo si najalo externistu za 10-tisíc. Má vypracovať žiadosť o čerpanie eurofondov.

Zamestnávajú 18 právnikov, ktorí sa zaoberajú legislatívou a právom, no ani jeden nie je schopný vypracovať žiadosť o peniaze z eurofondov. Ministerstvo zdravotníctva Zuzany Zvolenskej si tak objednáva túto službu u externého poradcu. Česká pobočka nemeckej firmy Arthur D. Little GmbH za prípravu potrebných dokumentov zinkasuje odmenu vyše 10-tisíc eur.

 

Stranícky klientelizmus

Rezort argumentuje tým, že nemá vlastného odborníka. „Ministerstvo pôsobí len ako žiadateľ, respektíve prijímateľ príspevku a nemá vytvorené špecializované oddelenie pre Operačný program Informatizácia spoločnosti,“ uviedla hovorkyňa Zuzana Čižmáriková. Riadiacim orgánom programu je Úrad vlády, sprostredkovateľským ministerstvo financií. Ich zamestnancov však iný rezort na podobné práce využívať nemôže – kvôli procesným postupom. Rezort financií tieto žiadosti posudzuje a schvaľuje.

V minulosti už Najvyšší kontrolný úrad upozorňoval, že štátne úrady si čoraz častejšie objednávajú služby externistov aj v oblastiach, ktoré by mali riešiť ich vlastní ľudia. Konštatoval tiež, že to nemusí byť v rozpore so zákonom, no často ide o nehospodárne míňanie peňazí. Podľa experta na štátnu a verejnú službu Ľubomíra Plaia je absencia ministerských odborníkov dôsledkom nezodpovednej personálnej politiky každej vlády. „V štátnych úradoch nie je dosť kvalifikovaných odborníkov, takže potom si ich musia najímať. Uprednostňuje sa stranícky klientelizmus.“

 

Uhliarik minul viac

Arthur D. Little GmbH má pre rezort vypracovať žiadosť o príspevok vrátane súvisiacich dokumentov pre Národný projekt Elektronické služby zdravotníctva. Zákazku si vysúťažila. „Ponuku zaslali štyri spoločnosti a ministerstvo uzatvorilo zmluvu s úspešným uchádzačom, ktorý ponúkol najnižšiu cenu,“ doplnila Čižmáriková. Od roku 2012 rezort za externistov dokopy zaplatil vyše 33-tisíc eur. Za exministra Ivana Uhliarika (KDH) na poradcov minuli v rokoch 2010 a 2011 zhruba 253-tisíc eur.

Poradenské služby zvonka využívajú aj ostatné rezorty. Výnimkou je ministerstvo obrany, pôdohospodárstva a financií. Podľa analytika INEKO Dušana Zachara nemusí ísť vždy o plytvanie peniazmi. „V každom prípade však treba výsledky práce konzultantov zverejňovať, aby sa predišlo pochybnostiam o neúčelnom nakladaní s verejnými peniazmi,“ dodal. Ak ministerstvá príliš často najímajú externistov, treba si podľa Zachara položiť otázku, či by nebolo efektívnejšie odmeniť kvalitných štátnych úradníkov a vyššími platmi nalákať do štátnej služby odborne fundovaných nových ľudí. „Alebo prepustiť časť úradníkov, keďže nevedia uspokojovať potreby rezortu.“

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.