> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.01.2015, 18:24

Nerušte Hríbovu lampu, vyzýva Miku vyše sto slovenských osobností

Viac ako 160 osobností kultúry a verejného života sa podpísalo pod otvorený list generálnemu riaditeľovi Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Václavovi Mikovi, v ktorom ho vyzývajú nerušiť diskusnú reláciu Pod lampou.

Relácia sa podľa signatárov stala svojím dlhoročným zápasom o nezávislú a kvalitnú žurnalistiku vlajkovou loďou slobodnej diskusie so značným diváckym ohlasom.

"Drakonickú pokutu Rady pre vysielanie a retransmisiu by bolo možné chápať aj ako pokus zredukovať v demokratickej spoločnosti rámce slobodnej diskusie. Nevieme, aký nátlak Vás viedol k rozhodnutiu nepostaviť sa za reláciu vlastnej televízie, ale zbaviť sa jej. Je však zrejmé, že to nechcete urobiť otvorene a pomenovaním nátlaku, ktorý Vás k tomu vedie, ale alibisticky, skryto a nepriamo, lebo kroky likvidujúce reláciu vyvolávajú na verejnosti negatívne odozvy a pre Slovenskú televíziu znamenajú rapídnu stratu ťažko nadobudnutej povesti," uvádza sa v otvorenom liste.

Mikovi podľa ľudí, ktorí list podpísali, musí byť jasné, že zrušením lampy sa zaraďuje medzi tých riaditeľov Slovenskej televízie, ktorí "uprednostnili poslušnosť voči moci pred zodpovednosťou vlastného rozhodovania". Signatári sú presvedčení, že je ešte stále čas, aby riaditeľ RTVS svoj postoj prehodnotil.

"Pokladáme však za svoju vnútornú povinnosť solidarizovať sa s divákmi, pre ktorých stelesňuje relácia Pod lampou slobodu a kvalitu verejnoprávnych médií na Slovensku a s tvorcami relácie, pre ktorých je slobodná výmena názorov dôležitejšia ako umývanie si rúk. Pokladáme za potrebné vyjadriť našu solidaritu, a vyjadriť ju verejne, lebo sa nechceme naším mlčaním zúčastňovať na tomto nátlaku. Preto verejne vyjadrujeme zastaveniu relácie Pod lampou naše NIE!" uzatvárajú osobnosti, ktoré list podpísali.

Medzi signatármi sú napríklad:
Jozef Hašto, František Mikloško, Martin Mojžiš, Ján Štrasser, Peter Zajac, Egon Gál, Tomáš Janovic, Anton Srholec, Anna Polcková, Daniel Pastirčák, Michal Kaščák, Fedor Gál, Ivan Štrpka, Stanislav Rakús, Gabriela Rakúsová, Dušan Dušek, Zuzana Bartošová, Ladislav Snopko, Robert Kirchhoff, Milena Prekopová, Lucia Piussi, Ľubo Stacho, Blaho Uhlár, Peter Paluda, Grigorij Mesežnikov, Richard Stanke, Vlado Michal či Péter Hunčík.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.