Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2013, 00:00

Poisťovne majú historické zisky

Zdravotné poisťovne ukončili minulý rok so ziskom 90 miliónov eur.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Oproti rovnakému obdobiu roku 2011 tak vzrástol ich výsledok hospodárenia o 36 miliónov eur. Vyplýva to zo správy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou predloženej na rokovanie vlády. Najväčší zisk vykázala poisťovňa Penty Dôvera až 47,86 milióna eur. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa bola v pluse 26,34 milióna eur a Union ZP 15,98 milióna eur. Celkové príjmy poisťovní dosiahli objem 3,85 miliardy eur, čo je v porovnaní s rokom 2011 nárast o 239 miliónov eur. Poisťovniam však vzrástli aj výdavky, oproti vlaňajšku o 34 miliónov eur. Najvyšší podiel tvorili náklady na zdravotnú starostlivosť, takmer 91 percent.

Tohtoročný zisk a hospodárenie súkromných poisťovní ovplyvní cenu poisťovní pri ich vládou plánovanom vyvlastnení či odkúpení. Dôležitá bude však aj hodnota ich poistného kmeňa. Tú však úrad nesleduje. Práve vysoké zisky poisťovní sú tŕňom v oku predsedu vlády Roberta Fica. To, že odkrajujú značný podiel z celkového koláča vyzbieraného poistného, bol jeden z hlavných argumentov, keď sa jeho vláda rozhodla pre prechod na jednu štátnu zdravotnú poisťovňu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.