Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2013, 23:57

Radičová pre HN: Aj dnes by som sa rozhodla rovnako

Rozhovor. Nemohla by som viesť vládu, ktorá stratila väčšinu pri európskych témach, tvrdí Radičová.

V piatok budú dva roky, keď ste ráno oznámili, že spájate hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde. Večer sa tak stalo a vláda prestala mať dôveru. Keby ste pred tou výzvou stáli dnes, urobili by ste to tak isto?

Do poslednej sekundy som sa snažila nájsť dohodu a nespájať hlasovania. Rozhodnutie padlo až neskoro večer pred hlasovaním v parlamente po ostatnej koaličnej rade. Politika by mala byť o hodnotách a jednou z hodnôt je určite zaradenie Slovenskej republiky do európskych štruktúr. Stálo to množstvo námahy a byť v tomto spoločenstve má svoje výhody, samozrejme i svoje riziká, spája sa to s istými právami aj povinnosťami. Takže z hľadiska týchto hodnôt a princípov by som urobila úplne rovnaké rozhodnutie.

 

Prečo si myslíte, že keby sme neschválili euroval, tak by sme sa nejakým spôsobom vyčlenili von? Šlo o hlasovanie o zmene fungovania Európskej únie, tak sme mohli legitímne povedať, že to nechceme.

Euroval sme predsa schválili už v auguste 2010, a to naprieč celým politickým spektrom. SaS predložila tri podmienky, ktoré vláda schválila a spolu s ostanými partnermi sme ich v Bruseli aj presadili. Takže v roku 2011 nemohlo ísť o schválenie či neschválenie eurovalu. Predmetom rokovaní bola konkrétna podoba tvorby dočasného eurovalu. V roku 2011 to bolo teda len zreálnenie sumy v už schválenom dočasnom eurovale. To nebola žiadna principiálna zmena. Principiálnu zmenu sme schválili už predtým.

 

Čiže nemala právo vláda ďalej existovať?

Stratila legislatívnu väčšinu. Stala sa v európskych témach, ktoré už dávno nie sú zahranično-politické, ale vnútorné, menšinovou vládou. O pár týždňov neskôr sa schvaľoval trvalý euroval, situácia by sa opakovala. Je právom členov koalície a premiéra urobiť zásadné rozhodnutie, či budú pokračovať v menšinovej vláde.

 

Bolo lepšie ju nechať padnúť?

Tu nestojí otázka tak, že sa rozhodovalo nechať, alebo nenechať padnúť vládu. To rozhodnutie bolo o tom, či spoločne pripravený postup pomôže stabilizovať a následne reštartovať európsku ekonomiku, teda aj našu. Hodnotovo, principiálne som bola a zostávam zástancom, že okrem vlastných konsolidačných opatrení a reforiem, sú potrebné aj spoločné nadnárodné riešenia pri tak rozsiahlej kríze. Opakovane som hovorila to isté – viaceré nedokonalosti prijatého mechanizmu, ktoré pri rokovaniach meníme a máme možnosť meniť a zároveň neexistenciu alternatívy. Tak nebudem obhajovať opak.

 

Máme euro, ale zároveň máme nie lichotivý stav na Slovensku. Pri moci je jedna strana, opozícia sa rozštiepila, stálo to zato?

To sa spýtajte tých, ktorí nehlasovali za dôveru vlastnej vláde. Opozícia sa rozštiepila v deň hlasovania o rozdielnom videní dôsledkov spoločných európskych riešení na domácu situáciu.

 

Stálo to zato?

Nebola iná voľba.

 

Je lepšie, keď tu máme vládu Roberta Fica, ktorá je európsky konformná, ako keby sme tu mali európsky nekonformnú vládu pod vašim vedením?

Ale ja nemôžem viesť európsky nekonformnú vládu v časoch krízy. To je vylúčené. Pritom nie som, a nikdy som nebola slepý a nemý obhajca EÚ. Zdieľam hodnoty spoločnej Európy, ale som veľmi kritická k európskej byrokracii.

 

Aké dôležité reformy by sa stihli urobiť za dva roky, ktoré od pádu vlády ubehli?

Bez legislatívnej väčšiny by sa už neurobili žiadne reformy.

 

Ale keby bola tá väčšina.

Predovšetkým by nepadla vláda. Keby nemá zmysel, ale môžeme sa vrátiť k programovému vyhláseniu vlády. To znamená dokončil by sa proces reformy justície, nedotiahli sme hmotnú zodpovednosť politikov, nový volebný kódex, kontrolu financovania politických strán, ochranu svedka korupcie. Toto sú nedotiahnuté kroky v rámci balíka protikorupčných opatrení.

 

Čo z ekonomických téz?

Určite by sme dokončili zjednotenie výberu daní a odvodov, pokračovala by diskusia o daňovo odvodovej reforme. Určite by sme pokračovali v opatreniach v rámci rodinnej politiky, začali sme predĺžením materskej, zvýšením materskej a pokračovali by sme v ďalších krokoch. Pripravené bolo stotoro pre zlepšenie podnikateľského prostredia, prijali sme prvých 25. Doriešili by sme väčšiu energetickú nezávislosť Slovenska. Pokračovali by sme v aktívnej politike zamestnanosti namiesto manipulácie so štatistikou (nezamestnanosť stúpla, vraj pokles nie je realitou, ale výsledkom nezapočítania obecných a dobrovoľníckych prác do miery evidovanej nezamestnanosti). A koncepciu otvoreného vládnutia.

 

Ktorú vláda Roberta Fica nenapĺňa a časť z nej dokonca zrušili. Ako to vnímate?

Potom nerozumiem, načo zotrváva na svojom poste splnomocnenec vlády

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.