Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.10.2013, 23:57

Radičová pre HN: Aj dnes by som sa rozhodla rovnako

Rozhovor. Nemohla by som viesť vládu, ktorá stratila väčšinu pri európskych témach, tvrdí Radičová.

V piatok budú dva roky, keď ste ráno oznámili, že spájate hlasovanie o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde. Večer sa tak stalo a vláda prestala mať dôveru. Keby ste pred tou výzvou stáli dnes, urobili by ste to tak isto?

Do poslednej sekundy som sa snažila nájsť dohodu a nespájať hlasovania. Rozhodnutie padlo až neskoro večer pred hlasovaním v parlamente po ostatnej koaličnej rade. Politika by mala byť o hodnotách a jednou z hodnôt je určite zaradenie Slovenskej republiky do európskych štruktúr. Stálo to množstvo námahy a byť v tomto spoločenstve má svoje výhody, samozrejme i svoje riziká, spája sa to s istými právami aj povinnosťami. Takže z hľadiska týchto hodnôt a princípov by som urobila úplne rovnaké rozhodnutie.

 

Prečo si myslíte, že keby sme neschválili euroval, tak by sme sa nejakým spôsobom vyčlenili von? Šlo o hlasovanie o zmene fungovania Európskej únie, tak sme mohli legitímne povedať, že to nechceme.

Euroval sme predsa schválili už v auguste 2010, a to naprieč celým politickým spektrom. SaS predložila tri podmienky, ktoré vláda schválila a spolu s ostanými partnermi sme ich v Bruseli aj presadili. Takže v roku 2011 nemohlo ísť o schválenie či neschválenie eurovalu. Predmetom rokovaní bola konkrétna podoba tvorby dočasného eurovalu. V roku 2011 to bolo teda len zreálnenie sumy v už schválenom dočasnom eurovale. To nebola žiadna principiálna zmena. Principiálnu zmenu sme schválili už predtým.

 

Čiže nemala právo vláda ďalej existovať?

Stratila legislatívnu väčšinu. Stala sa v európskych témach, ktoré už dávno nie sú zahranično-politické, ale vnútorné, menšinovou vládou. O pár týždňov neskôr sa schvaľoval trvalý euroval, situácia by sa opakovala. Je právom členov koalície a premiéra urobiť zásadné rozhodnutie, či budú pokračovať v menšinovej vláde.

 

Bolo lepšie ju nechať padnúť?

Tu nestojí otázka tak, že sa rozhodovalo nechať, alebo nenechať padnúť vládu. To rozhodnutie bolo o tom, či spoločne pripravený postup pomôže stabilizovať a následne reštartovať európsku ekonomiku, teda aj našu

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.