Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2010, 12:14

V Tatrách sa zmiernilo lavínové nebezpečenstvo

Vo vysokohorskom tatranskom teréne je dnes v polohách od nadmorskej výšky 1800 m mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o aktuálnej situácii informoval Juraj Settey, službukonajúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS) v Jasnej.

SLP HZS upozorňuje na možnosť ojedinelého výskytu lavín pri malom mechanickom zaťažení snehovej pokrývky na svahoch so sklonom nad 40 stupňov. Vo Fatrách trvá iba malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Dnes ráno bolo vo Fatrách a Nízkych Tatrách zamračené, hmlisto, v ostatných tatranských lokalitách polojasno. Na horách nepripadol nový sneh. Teplota vzduchu sa pohybovala od -13 do -4 stupňov Celzia. Fúkal dosť čerstvý, na hrebeňoch Tatier miestami búrlivý južný vietor v nárazoch cez 70km/h.

Snehová pokrývka je vo vysokých polohách na ojedinelých extrémnych svahoch iba mierne spevnená. V jej vnútri sa nachádzajú vrstvy pohyblivého snehu. Doskovitý sneh je na strmých svahoch a v žľaboch na starom zľadovatenom podklade labilný. SLP HZS predpokladá zotrvanie aktuálnej tendencie lavínového nebezpečenstva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.