Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.07.2021, 12:43

"Blaha šíri klamstvá o vakcínach." Lengvarského rezort vyvracia poslancove tvrdenia

Ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo upriamiť pozornosť na niekoľko Blahových výrokov.

"Blaha šíri klamstvá o vakcínach." Lengvarského rezort vyvracia poslancove tvrdenia
Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Rezort zdravotníctva zverejnil na sociálnej sieti status, v ktorom sa venuje viacerým výrokom poslanca za Smer Ľuboša Blahu. 

Tie sa týkajú očkovania a ministerstvo ich označuje za klamstvá. "Dlhodobo šíri klamlivé a zavádzajúce tvrdenia o vakcínach," píše rezort. 

V prvom výroku, ktorý rezort vyvracia, Blaha tvrdí, že vakcíny nás neochránia pred delta variantom. "Práve naopak, doterajšie zahraničné štúdie ukazujú, že aj keď je účinnosť vakcín voči delta variantu o niečo nižšia, stále výrazne chránia pred infekciou, pred ochorením, ale predovšetkým zásadne chránia pred ťažkým priebehom vyžadujúcim hospitalizáciu a pred úmrtím," cituje rezort v reakcii virológa Borisa Klempu.

Dopĺňa aj štúdie z Veľkej Británie a Izraela, ktoré potvrdzujú účinnosť vakcín pri delta variante.

"Vakcína nás nechráni pred šírením vírusu," tvrdí v ďalšom výroku Blaha. Tomu oponuje Alexandra Bražinová. 

"Plne zaočkovaní ľudia majú nižšiu pravdepodobnosť sa infikovať a šíriť infekciu ďalej - ak by sa to aj stalo, odovzdajú nižšiu vírusovú nálož," vysvetlila epidemiologička s odvolaním na aktuálne dáta. 

V poslednom výroku uvádza Blaha príklad Izraela, ktorý je zaočkovaný, ale "ako naschvál, Izrael dnes hlási najvyššie čísla nakazených od apríla. Kdepak soudruzi udělali chybu?” pýta sa poslanec.

"V posledných týždňoch im síce rastie počet nových prípadov, ale v porovnaní s menej zaočkovanými krajinami, ako sú Rusko alebo Indonézia, im podstatne pomalšie rastie počet hospitalizovaných," dopĺňa Blahu lekár Julius Hodosy, čo dokazuje, že očkovanie funguje. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.