Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2012, 16:41

Matovičovým Obyčajným ľuďom hrozí rozpad

Aktualizované | Viaceré nezávislé osobnosti na kandidátke Igora Matoviča odmietli ísť na detektor lži.

Viacerí kandidáti z listiny Obyčajných ľudí a nezávislých osobností avizujú, že by ju mohli opustiť ešte pred konaním predčasných parlamentných volieb. Ako uviedol kandidát Vladimír Palko na dnešnom brífingu, dôvodom je požiadavka Igora Matoviča, aby všetci kandidáti hnutia sa zúčastnili na vyšetrení na detektore lži.


Hrozí masový odchod
Možný odchod z kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností sa týka jednotky na kandidačnej listine Martina Mojžiša, členov Konzervatívnych demokratov Slovenska (KDS) Vladimíra Palka a Františka Mikloška, Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Petra Zajaca a Ondreja Dostála, ako aj nezávislých kandidátov Štefana Bučka a Eugena Kordu. Palko dodal, že ak bude Matovič na požiadavke trvať, odídu všetci desiati kandidáti za KDS aj desiatka zástupcov OKS.     

Podľa Palka asi pred týždňom prišiel Matovič s požiadavkou, aby všetci kandidáti hnutia prešli vyšetrením na detektore lži. Podľa informácií TASR sa malo týkať toho, či v živote vzali, alebo nevzali úplatok. "Je to príklad politického primitivizmu. Je to debilný nápad," vyhlásil Palko. Dodal, že ak Matovič bude na svojej požiadavke trvať, rozbije kandidačnú listinu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.  

"Nie sme cvičené opice"
Vyšetrenie na polygrafe sa podľa neho využíva v prípade ľudí podozrivých zo závažnej trestnej činnosti, navyše nie je stopercentne spoľahlivé. Približne jeden z desiatich vyšetrených by mohol byť označený za vinného, aj keby ním nebol. Podľa Petra Zajaca ide táto požiadavka "za rámec demokracie", za ktorú viacerí kandidáti celý život bojovali. "Nie sme cvičené opice," zdôraznil Palko a pripomenul, že Matovič kandidátku pôvodne skladal z nezávislých osobností, ktoré mali mať autonómiu v rozhodovaní.     

Podľa parlamentného volebného zákona môžu kandidáti odstúpiť z kandidátky do 48 hodín pred konaním volieb. Do tejto lehoty ich môže z kandidačnej listiny odvolať aj strana, ktorá ich nominovala.

"Mnohí hovorili o tom, že táto strana sa rozpadne po voľbách, no je to práve Igor Matovič, ktorý podniká kroky k tomu, aby sa tak stalo ešte pred voľbami," povedal na tlačovej konferencii líder strany Martin Mojžiš.

"Matovič ide za hranicu demokratického chápania politiky. Detektor lži je nástroj, ktorý sa používa pri ťažkých zločinoch," povedal Peter Zajac.

Matovič: Bolo to gesto
Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a poslanec NR SR Igor Matovič pozýval na vyšetrenie na detektore lži len šéfa OKS Petra Zajaca a lídra KDS Vladimíra Palka. Spolu s nimi mal ísť na vyšetrenie aj on sám a odpovedali by na otázku, či niekedy zobrali úplatok.

"Dnes na obed som sa stretol s pánmi Palkom a Zajacom a oznámil som im, že ja osobne chcem ísť na detektor s jedinou otázkou - či som niekedy zobral úplatok. Povedal som, že by som bol rád, keby išli so mnou a dokázali by sme tak, že sme iní a s bojom proti korupcii to myslíme vážne," vysvetlil okolnosti svojho návrhu Matovič na dnešnom brífingu. Odpoveď, ktorú dostal, bola, že ak ich verejne vyzve na vyšetrenie na polygrafe, Palko a Zajac okamžite odchádzajú z kandidátky hnutia a urobia všetko pre to, aby tak urobilo čo najviac ľudí. "Moja výzva bola smerovaná iba k nim dvom," upozornil Matovič s tým, že práve oni sú predsedami strán.

Poslanec uistil, že jeho nápad nevychádzal z toho, že by Zajaca a Palka z niečoho podozrieval. "Považoval som to za správne gesto. Nikdy som o nich dvoch nepochyboval, až dovtedy, odkedy povedali, že nepôjdu. Teraz o nich už pochybujem," povedal. Matovič je presvedčený, že ľudia nechcú len plané sľuby, ale chcú aj dôkazy. "Preto som sa rozhodol pre tento nezvyčajný krok," vysvetlil.

Na návrhu, aby šli aj Zajac a Palko, však Matovič trvá aj za cenu, že z kandidátky odídu a stiahnu so sebou ďalších. "Ja ich prosím, aby spolu so mnou išli odpovedať na jedinú otázku. Trvám na tom a týmto ich verejne vyzývam," odkázal. Prečo prišiel s takouto požiadavkou až krátko pred voľbami, odvetil, že dôvodom je aj Gorila. "Ja som pánovi Palkovi a Zajacovi dodnes dôveroval, rovnako som dôveroval možno aj pánovi Dzurindovi či Miklošovi. Ale prišiel spis Gorila a situácia sa dramaticky zmenila," konštatoval.

Výzva pre všetkých
Matovič zároveň vyzval všetkých predsedov politických strán, aby išli na detektor a odpovedali na otázku o úplatku. "Som presvedčený, že neprejdú. Pevne verím, že teraz páni Palko a Zajac povedia, že na detektor idú a spoločne sa dohodneme, ktorá firma ten detektor pre nás všetkých spraví. Môžme ísť do Viedne, do New Yorku, do certifikovaných skúšobní. Prečo ten strach z detektora lži?" pýtal sa. Matovič je zároveň ochotný podrobiť sa vyšetreniu na detektore, kde odpovie na otázku o úplatku aj v priamom prenose pred médiami.

Matovič upozornil, že hodnovernosť detektoru lži je 96 až 98 percent. "Ak budú mať ľudia takúto istotu, že ich obľúbený politik nie je zlodej, voľby budú o niečom inom. Dnes majú nulovú istotu, majú len pocit. Myslím si, že každý, kto bol ako poslanec v NR SR a chcel by znova kandidovať, mal by sa zo zákona podrobiť vyšetreniu. Volič by potom videl, či polygrafom prešiel alebo nie a rozhodol by sa," navrhol.

 Podľa jeho slov na dnešnom brífingu jeho kolegov z kandidátky, ktorí jeho apel na vyšetrenie na detektore lži kritizovali, zaznela spŕška nezmyslov. "Asi sme si chovali hada na hrudi. Vraj, že kampaň je namierená len na mňa. My sme sa prosili pánovi Bučkovi, aby išiel na billboard a on to odmietol. Ako mi môže niekto vyčítať, že kampaň je zameraná len na mňa? Ľudia, ktorí sa boja detektora lží, radšej nech na našej kandidátke nie sú. Radšej budem čestne stáť za 20 ľuďmi, ktorí tam zostanú a budem môcť za nich dať ruku do ohňa," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.