Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2013, 16:20

Slovensko zaplatí päťtisíc eur masovému vrahovi

O náhrade škody pre vraha Viliama Hausera rozhodol Európsky súd pre ľudské práva.

Slovenská republika zaplatí viac ako 5000 eur masovému vrahovi Viliamovi Hauserovi za to, že súdy za osem rokov nerozhodli o jeho žalobe o náhradu škody. Rozhodol o tom 5. februára Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Ministerstvo spravodlivosti o rozsudku informuje na svojej internetovej stránke. Hausera spolu s komplicom Róbertom Mattom odsúdili v máji 1995 na doživotie za vraždu šiestich Vietnamcov v Bratislave.

"Namietané konanie o náhradu škody trvá už viac ako osem rokov na dvoch stupňoch konania, čo súd posúdil ako neprimerané," informuje rezort spravodlivosti. Hauserovi tým bolo porušené právo na prerokovanie veci v primeranej lehote podľa Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a ESĽP mu priznal náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 5200 eur a 50 eur ako náhradu trov.

Hauser podal v roku 2004 na Okresný súd Bratislava I žalobu o náhradu škody, ktorá mu údajne vznikla pre nedbalý výkon obhajoby jeho právneho zástupcu. Ďalšie štyri roky mu súd postupne ustanovoval štyroch právnych zástupcov, tí ho však z rôznych dôvodov odmietli zastupovať, informovalo ministerstvo. Hauser sa potom so sťažnosťou pre prieťahy obrátil na Ústavný súd SR, avšak neuspel. "Dôvody, pre ktoré traja z advokátov odmietli zastupovať sťažovateľa, posúdil ako objektívne - vážne ochorenie, pracovná zaneprázdnenosť, osobné priateľské vzťahy s odporcom," uviedlo ministerstvo spravodlivosti. Činnosť okresného súdu bola podľa Ústavného súdu SR plynulá. Podľa názoru európskeho súdu je však štát povinný osobe, ktorá má právo na bezplatnú právnu pomoc, zabezpečiť právne zastúpenie tak rýchlo a účinne, aby bolo zachované jej právo na prerokovanie veci v primeranej lehote.

Masaker sa odohral 8. apríla 1994 v sklade na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave. Vtedy 23-ročný Matta a 24-ročný Hauser zavraždili samopalom Škorpión troch dospelých mužov, dve ženy, z ktorých jedna bola tehotná, a udusili niekoľkomesačné dieťa. Motívom bol lup v rôznych menách vo výške viac ako 1,1 milióna korún. Potom ušli do Nemecka. Keď sa o niekoľko dní vrátili a znovu chceli odísť do zahraničia, polícia ich zadržala na hraničnom priechode v Petržalke. Súdne pojednávanie sa začalo 15. mája 1995, na úvod ho prerušil anonym, ktorý oznámil, že v bratislavskom Justičnom paláci je bomba. O deväť dní neskôr súd vyhlásil rozsudok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.