Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2010, 10:46

Jahnátkov rezort je možné zrušiť okamžite, tvrdí SDKÚ

Podľa SDKÚ (na snímke predseda strany Mikuláš Dzurinda) možno v rámci efektívnejšieho fungovania verejnej správy zrušiť post podpredsedu vlády bez portfólia a rezorty hospodárstva a výstavby.

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Snímka: TASR - Martin Baumann
Zdroj: TASR - Martin Baumann
Predstavitelia najsilnejšej opozičnej strany SDKÚ-DS sú presvedčení, že v rámci efektívnejšieho fungovania verejnej správy možno okamžite zrušiť post podpredsedu vlády bez portfólia (vicepremiér pre európske záležitosti, vedomostnú spoločnosť a ľudské práva a menšiny), ako aj ministerstvo hospodárstva a výstavby. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla členka Prezídia SDKÚ-DS Lucia Žitňanská.

Ďalšie zlučovanie
Zároveň tvrdí, že do budúcnosti sa dá uvažovať o zlúčení ministerstva zdravotníctva a rezortu sociálnych vecí a rodiny. "Návrh na zrušenie dvoch ministerstiev, ktorým predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) podmieňuje zníženie spotrebnej dane z nafty, je populistický a klamlivý. Preteky, kto navrhne väčšie zníženie počtu rezortov, nevyriešia problém elektronického mýta a neprinesú v tomto roku ani úsporu, ani kvalitnejšie služby ministerstiev občanom," tvrdí Žitňanská s tým, že strana ho v Národnej rade SR nepodporí.

SDKÚ-DS preto pripravuje do svojho volebného programu návrh na zefektívnenie fungovania verejnej správy, pričom vychádza z návrhu Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. "Hlásime sa k cieľu viac za menej. V rámci neho chceme znížiť počet členov vlády zo 16 na 12, štátnych tajomníkov z 28 na 16 až 17, počet ministerstiev zo 14 na 11 a zníženie počtu regulačných úradov z ôsmich na dva," informovala. Podľa jej slov však táto zmena musí znamenať menej korupčných príležitostí a priniesť viac pre Slovensko. "Agenda ministerstiev musí zodpovedať výzvam, pred ktorými Slovensko stojí a musí sa zvýšiť kvalita služieb pre občana," apelovala.

Kvalitatívne zmeny
Vedúci protikrízového tímu SDKÚ-DS Eugen Jurzyca konštatoval, že tento návrh na zmenu systému verejnej správy nie je založený len na presune stoličiek medzi rezortmi, ale aj na kvalitatívnych zmenách. "Sú tam také opatrenia, ako napr. iný spôsob menovanie kolektívnych orgánov alebo návrh, aby rezorty platili trhový nájom za priestory, ktoré sú im k dispozícii tak, aby boli motivované šetriť," vysvetlil. Vie si predstaviť aj uskutočňovanie verejných hearingov, aby ľudia mali príležitosť vypočuť si verejných činiteľov ešte predtým, ako budú menovaní do funkcií.

Na margo zlučovania regulačných úradov podotkol, že by sa mali spojiť Protimonopolný úrad s Úradom pre verejné obstarávanie, keďže majú veľa spoločného. Zároveň sa navrhuje zlúčenie ôsmich sektorových regulátorov.

Ficove návrhy
Predstaviteľom SDKÚ-DS sa okrem samotného vládneho návrhu na zníženie počtu ministerstiev nepáči ani fakt, že by sa mal prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. "Vláda mala tri a pol roka na to, aby riešil zásadné problémy SR a ona na predposlednú schôdzu NR SR prichádza so závažným návrhmi v skrátenom konaní, ktoré zastierajú kauzy," povedala Žitňanská.

Návrh z dielne premiéra, ktorým sa dnes zaoberá vládny kabinet, počíta so zrušením ministerstva životného prostredia a výstavby, alternatívne aj s rezortom zdravotníctva. Zároveň sa počíta aj s rozšírením pôsobnosti Úradu vlády SR o koordináciu využívania finančných prostriedkov z fondov EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.