Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.07.2021, 16:23

Očkovaní sa cez hranice dostanú rýchlejšie. Polícia im vyčleňuje zvláštne pruhy

Od nadchádzajúceho piatka bude Slovensko až na výnimky vyžadovať pri vstupe do krajiny karanténu od ľudí neočkovaných proti covidu-19.

Slovenská polícia po zintenzívnení kontrol dodržiavania karanténnych povinností zriadi najmä na veľkých hraničných priechodoch zvláštny jazdný pruh pre cestujúcich, ktorí boli očkovaní proti covidu-19. Informovala o tom hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

Od nadchádzajúceho piatka bude Slovensko až na výnimky vyžadovať pri vstupe do krajiny karanténu od ľudí neočkovaných proti covidu-19. Šéf Smeru Robert Fico ohlásil, že poslanci nechajú spomínané nariadenie preskúmať ústavným súdom.

Od pondelka polícia v súvislosti s rozhodnutím vlády začala na vybraných hraničných priechodoch kontrolovať, či cestujúci dodržiavajú povinnosti ohľadom elektronickej registrácie pri vstupe do krajiny alebo splnenie podmienok na uplatnenie výnimky z karantény. Menšie hraničné priechody ostali zatvorené.

Zmeny v pravidlách

"Tam, kde je to možné, najmä na veľkých cestných priechodoch, bude vytvorený čo najväčší možný počet jazdných pruhov, pričom jeden bude určený pre očkované osoby," uviedla Bárdyová.

Zatiaľ čo v súčasnosti turistom pri cestách na Slovensko z asi štyroch desiatok krajín stačí potvrdenie o negatívnom výsledku testu na koronavírus, od piatku sa karanténe vyhnú len cestujúci, ktorí boli zaočkovaní proti covidu-19.

​Výnimka z karantény bude platiť pre niektoré profesie či pre tranzit cestujúcich cez Slovensko. V prechodnom období sa karanténe vyhnú aj tí neočkovaní ľudia, ktorí cez hranice dochádzajú za prácou. Sprísnenie režimu na hraniciach vláda zdôvodnila snahou zamedziť šíreniu nákazlivejšej koronavírusovej mutácie.

Polícia popoludní informovala, že policajti na hraniciach expedujú cestujúcich priebežne. Upozornila však na možnosť zdržania hlavne ráno a popoludní. V pondelok sa vytvárali kolóny na diaľničnom slovensko-maďarskom hraničnom priechode Čunovo/Rajka pri Bratislave.

Protestovali stovky ľudí

Podľa médií v pondelok protestovalo asi 300 ľudí na hraničnom priechode s Českom Vrbovce/Velká nad Veličkou proti jeho uzavretiu pre dopravu. Ide o jeden z menších hraničných priechodov, ktoré vláda uzavrela v záujme jednoduchšej kontroly osôb prekračujúcich hranice.

​Expremiér Fico ohlásil, že jeho strana zbiera podpisy pod návrh, aby ústavný súd preskúmal vyhlášku hlavného hygienika, na základe ktorej nebude karanténa pri vstupe na Slovensko vyžadovaná najmä od cestujúcich očkovaných proti covidu-19.

Fico tvrdil, že vyhláška je v rozpore s ústavou, podobné povinnosti možno podľa neho zaviesť len zákonom. Spomenul tiež, že podľa ústavy má každý občan právo na slobodný vstup do krajiny.

Opozícia počas predchádzajúcej vlny neuspela na ústavnom súde s návrhom na zrušenie vtedy platného núdzového stavu stavu a zákazu vychádzania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.