Sledujte nás na Instagrame
@hospodarske_novinyPodľa Petra Kundera z Aliancie Fair-play takáto metóda ruší otvorenú súťaž, pretože sa jej nemôžu plnohodnotne zúčastniť všetci záujemcovia. „Tým, že súťaž nie je otvorená, vytvára priestor na diskrimináciu niektorých uchádzačov.“ Kaliňák oponuje, že zapojiť sa bude môcť aj firma, ktorú štát na začiatku obstarávania neoslovil: „Ak štát vyhodnotí, že spĺňa kritériá.“
Kunder však tvrdí, že takáto firma bude v nevýhode, pretože nebude mať istotu, že bude môcť predložiť ponuku.
Politicky blízke firmy
Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko označuje Kaliňákov zámer za neštandardný. „Otvára možnosť politikom vyberať si spriaznené spoločnosti a zvyšuje šancu, že v obstarávaniach budú vyberané politicky blízke firmy.“
Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) si myslí, že takýto spôsob výberu dodávateľa je diskrimančný pre firmy, ktoré si štát nevytipuje.
„Každý takýto spôsob, keď sa hovorí o vopred vytipovaných firmách, vytvára podozrenie pre klientelizmus a možné korupčné správanie,“ hovorí opozičný poslanec.
Nesúlad so smernicami
Odborníci tiež upozrňujú, že novela by mohla naraziť na európske smernice. „Tak, ako je tento postup v súčasnosti interpretovaný, vykazuje niekoľkonásobný nesúlad so súčasne platnými aj budúcimi smernicami Európskej únie o verejnom obstarávaní,“ tvrdí Maťaš. Minister vnútra sa problémov s úniou neobáva. „Nemusíme byť v súlade so smernicou, my s ňou iba nesmieme byť v rozpore."
Denný prehľad správ emailom
Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.