Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2012, 19:28

Univerzity bojujú o peniaze

Technické univerzity namietajú spôsob rozdelenia financií od štátu medzi vysoké školy.

Študenti. Snímka: archív
Zdroj: archív
Novú metodiku rozpisu financií dostali verejné školy v novembri, dnes sa k nej má vyjadriť najvyšší orgán reprezentácie vysokých škôl - Slovenská rektorská konferencia. Minuloročný model financovania viedol k zhoršeniu hospodárenia škôl s kvalitnými vedeckými výstupmi. Rezort školstva ponúkol školám takmer totožný model ako vlani. ,,Výraznejšie zmeny financovania predpokladáme až v rámci Koncepcie rozvoja vysokých škôl do roku 2020, ale sme otvorení dohode na požiadavkach, na ktorých sa dohodnú vysoké školy," vyhlásil na rokovaní Rady vysokých škôl štátny tajomník ministerstva školstva Štefan Chudoba. Celkové navýšenie zddrojov na vysoké školy je však podľa neho nereálne.

Súčasný model financovania však vyhovuje väčšine vysokých škôl. ,,Minister školstva predložil metodiku, ktorá kopíruje metodiku, ktorú vlani schválila aj Rada vysokých škôl, preto za normálnych okolností by to malo prejsť aj tento rok," povedal HN prezident Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár. Rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Róbert Redhammer však tvrdí, že technické univerzity nie sú s touto metodikou spokojné. Ak by nedošlo k zmene financovania v prospech škôl s kvalitnými vedeckými výstupmi, nevylúčil odtrhnutie časti škôl od konferencie. "Existuje združenie siedmich univerzít, ktoré doposiaľ nebolo aktívne. Pokiaľ nedôjde ku konsenzu v prospech vedecky orientovaných požiadaviek, prepokladám, že sa táto U-sedmička aktivuje," povedal HN. Združenie U7 združuje univerzity s najlepšími vedeckými výstupmi, patrí medzi ne okrem STU v Bratislave aj Univerzita Komenského v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach, či Žilinská univerzita v Žiline.

Prepad rozpočtu technických škôl podľa aktuálneho návrhu rozpisu dotácie pre VŠ v roku 2013:
Slovenská technická univerzita v Bratislave - mínus 348 620 eur
Techická univerzita v Košiciach - mínus 1 019 226 eur
Žilinská univerzita v Žiline - mínus 701 379 eur

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.