Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.11.2012, 21:11

Maturitné skúšky sú ohrozené

Štrajk učiteľov. Odborári: ak vláda neustúpi, pritlačíme maturitami.

Snímka: HN/Pavol Funtál
Zdroj: HN/Pavol Funtál
Trápi vás otázka, kam s dieťaťom počas štrajku učiteľov? Starostiam nemusí byť koniec. Školskí odborári stupňujú tlak – zvažujú štrajk počas maturitných skúšok. Ak vláda nezvýši platy učiteľov o desať percent, pripúšťajú, že zablokujú maturantom cestu na vysokú školu.

„Pokiaľ by sme neboli úspešní, samozrejme, že to pripadá do úvahy,“ hovorí odborársky predák Pavel Ondek. Stredoškoláci by tak mohli nastúpiť na univerzity až o rok neskôr. Odklad by zasiahol takmer 60-tisíc študentov. Tvrdý postup má priaznivcov aj medzi učiteľmi. „Táto téma veľmi rezonuje v učiteľských kolektívoch, pretože ak je potrebné vyvinúť nátlak, tým, že by sa neuskutočnili maturity, to by pocítila väčšina spoločnosti,“ hovorí Nataša Babicová, učiteľka košického gymnázia na Alejovej ulici. Vláda Roberta Fica požiadavky odborárov odmieta. Minister financií Peter Kažimír učiteľom odkázal, že 60 miliónov eur, ktoré by malo priniesť každému zamestnancovi v školstve päťpercentné zvýšenie mzdy, je jeho posledná ponuka.

 

Hospodárske noviny

 Viac o téme nájdete v zajtrajších
Hospodárskych novinách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.