Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2021, 14:14

Platenie plnej sumy za testy by sa rovnalo povinnému očkovaniu, tvrdí Matovič

Minister financií si vie predstaviť, že by sa za testy platil aspoň symbolický poplatok.

Ministra financií Igora Matoviča mrzí, že koaličná strana SaS nepodporila očkovaciu prémiu ani sprostredkovateľský bonus. Tieto návrhy dnes schválili poslanci parlamentu.

SaS chcela, aby prémia a bonus prešli v jednom balíčku na súčasnej schôdzi spolu s novelou o využívaní covid preukazov, ktorá by dala možnosť v prípade ďalšieho lockdownu v blížiacej sa tretej vlne zvýhodniť zaočkovaných proti covidu, aby mohli ďalej navštevovať napríklad reštaurácie či fitnescentrá.

​S tým však malo problém koaličné hnutie Sme rodina, ktorému prekážalo, že nezaočkovaní by na to potrebovali negatívny PCR test. Ten by však už nehradil štát. Návrh tak bol presunutý na ďalšiu schôdzu Národnej rady. SaS preto nepodporila ani zavedenie prémie a bonusu. Podľa Matoviča si "brali ľudí za rukojemníkov."

Platenie plných súm za testy, ktoré sa podľa neho pohybujú vo výške okolo 50 až 70 eur, považuje v praxi za povinné očkovanie. A to z dôvodu, že pre nemajetnú rodinu, ktorá sa odmieta dať zaočkovať, by to vo výsledku bol príliš veľký finančný obnos, ktorý by si nemohla dovoliť.

"Si chudobný? Pôjdeš sa očkovať," komentoval to Matovič. Vie si však predstaviť, že by sa za testy platil aspoň symbolický poplatok.

"Samotný návrh je dobrý. Aby v čase, keď bude všetko zatvorené, sme dali očkovaným ľuďom slobodu. Ale zároveň hovoriť ľuďom, že tí ostatní si budú musieť platiť plnú sumu za testy, by nebolo dobré," zhodnotil Matovič s tým, že chápe postoj hnutia Sme rodina.

Avšak zo strany ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského považuje Matovič tento zámer za zle odkomunikovaný.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.