Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2021, 10:25 Aktualizované dňa 02.07.2021 o 12:24

Kollárova Sme rodina zablokovala Lengvarského zákon, kritizuje SaS aj skupinu okolo Kolíkovej

Podľa predsedu parlamentu je dôležité, aby sa spoločnosť nepolarizovala. 

Koaličné hnutie Sme rodina zablokovalo vládnu novelu, ktorá hovorí o očkovaní a testovaní ako podmienkach pre prípadný vstup do reštaurácií či podnikov. Povedal to predseda Sme rodina a Národnej rady (NR) SR Boris Kollár.

Novela zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia sa týka využívania COVID preukazov, tzv. GreenPassov. Na vláde ju v stredu predložil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

​V piatok sa očakávalo jej zaradenie do programu aktuálnej schôdze parlamentu, Kollár hovorí o jej preložení na neskôr.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský dodal, že sa dohodli na preložení novely na schôdzu so začiatkom 22. júla. Dovtedy sa budú podľa jeho slov snažiť "vychytať muchy" v návrhu.

"Mrzí ma, že vzniklo veľmi veľa dezinformácií pri snahe prijať zákon, ktorý mal byť dnes predložený v skrátenom legislatívnom konaní v parlamente a hnutie Sme rodina ho zablokovalo," uviedol Kollár.

Odmieta, že by to Sme rodina robilo pre politický výtlak, ako aj ich označenia za antivaxerov. Deklaroval, že to robia pre ľudí, aby ešte viac nepolarizovali spoločnosť.

"Nazývať nás antivaxermi je úplne hlúpe," povedal šéf parlamentu s tým, že on sám sa je už zaočkovaný druhou dávkou.

"Hnutie Sme rodina nikdy nedovolí, aby sa robili dve kategórie občanov," poznamenal. Zároveň podľa vlastných slov nechce, aby sa kvôli plateniu za testy na COVID-19 finančne zruinovali občania, ktorí sa nechcú, alebo nemôžu ísť očkovať.

S lotériou súhlasia

Sme rodina trvá na tom, že očkovanie má byť dobrovoľné. Predstavitelia hnutia v piatok zároveň vyzvali občanov, aby sa dali zaočkovať. Šéf parlamentu rovnako podporuje očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus.

Považuje to za pozitívnu stimuláciu, aby sa ľudia dali zaočkovať.

Podľa Kollára sa však nedá nútiť ľudí, ktorí sa nechcú dať očkovať, aby si platili za testy, ak chcú ísť do prevádzok. Šéf Sme rodina skonštatoval, že úprava bola pripravená narýchlo a ľudia by ju mohli zle pochopiť a prípadne aj zneužiť.

"Zablokovali sme to a presunuli o mesiac neskôr," doplnil. Minister financií Igor Matovič Kollára podľa jeho slov ubezpečil, že sa nebudú deliť ľudia na dve kategórie.

SaS nechce podporiť ďalšie návrhy

Mrzí ho, že poslanci SaS a skupina poslancov Za ľudí združených okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej kritizujú hnutie Sme rodina za tento postoj.

Nechcú preto podporiť pri hlasovaní očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus.

"Vďaka tomu, že sme to zablokovali, tak nie sú ochotní podporiť ďalšie dva rozumné návrhy, ktoré by stimulovali, ktoré dnes budeme mať v parlamente," uviedol Kollár.

Pčolinský v tejto súvislosti upozornil na vysoké ceny PCR testov a na to, že už nefungujú mobilné odberové miesta. Myslí si, že kapacity odberových miest na PCR testy by nemuseli stačiť.

Prednostný prístup pre zaočkovaných, prípadne otestovaných PCR testami by Sme rodina podporilo vtedy, ak by sa zhoršila pandemická situácia a hrozilo by zatváranie reštaurácii.

Remišová: Je to nepochopiteľné

Návrh podporuje predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová. "Ako spoločnosť musíme zabezpečiť základné práva ľudí na vzdelanie, zdravotnú starostlivosť alebo prácu. A očkovanie je v dnešnej situácii jedinou cestou," uviedla. 

Podľa nej je nepochopiteľné, že niektorí kolegovia z koalície spochybňujú opatrenia, ktoré odporúčajú odborníci.

"Teraz sa nerozhoduje o tom, či môže ísť počas pandémie každý slobodne na štadión alebo do reštaurácie. Rozhoduje sa o tom, ako zabezpečiť, aby sme mali reštaurácie, školy a iné prevádzky otvorené aj na jeseň a v zime. Rozhoduje sa o tom, či bude naša spoločnosť môcť ako tak normálne fungovať," dodala. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.