Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2011, 00:00

Ukončiť kariéru ako prezident je honor (video)

Vláda verzus opozícia. Predseda Smeru-SD a podpredseda parlamentu Robert Fico pre HN.

Post premiéra ho opäť láka, Smer-SD tak bude hľadať nového lídra šéfa strany. V budúcnosti nevylučuje ani záujem o post prezidenta. Robert Fico.

Dobroslava Trnku parlament nezvolil za generálneho prokurátora, vláda prežila. Očakávali ste to?
Už pred voľbou som veľmi jasne povedal, že nebude zvolený nikto. Predpokladali sme, že dôjde k manipulácii – a tá nastala. Zvolili kontrolný mechanizmus, ktorý je nepovolený, nedemokratický. Potvrdilo sa, že pokiaľ vládna koalícia má mať tajnú voľbu, nemá väčšinu.

Nie ste sklamaný? Ak by bol zvolený Trnka, v hre boli aj rekonštrukcia vlády, predčasné voľby...
Neverím, že by po takom krátkom čase, aký uplynul od vzniku tejto vlády, bola sila v parlamente na predčasné voľby. Rovnako by tak urobili všetko, aby urobili rekonštrukciu vlády v rámci zostavy, ktorá dnes existuje.

Robert Fico


V decembri ste povedali, že ak sa táto vláda rozpadne, bez Smeru-SD sa nová zostaviť nebude dať. Teraz hovoríte, že by rekonštruovali vládu bez Smeru. Čo sa odvtedy zmenilo?
Nezmenilo sa nič. Dobrá rekonštrukcia vlády by určite znamenala aj účasť silných a stabilných politických subjektov. Ale sú v takom tranze, že by urobili všetko pre to, aby ten zlepenec ešte viac „zdokonalili“. Ale to by bol superzlepenec, lebo do neho by vstúpili frakcia OKS, frakcia Obyčajných ľudí. My budeme čakať na príležitosť – buď to budú predčasné voľby, alebo riadne voľby.

Úprimne, nerozmýšľali ste okolo 17. mája nad tým, s kým by Smer mohol zostaviť novú vládu?
Ale opakujem: ja som tvrdil, že nebude zvolený nikto. A to sa naplnilo.

Vy sám tejto vláde nedávate dlhodobo veľa šancí na prežitie. To znamená, že by ste mali mať poruke alternatívu v prípade jej pádu. S kým by ste túto alternatívu chceli vytvoriť?
Ja dlhodobo tvrdím, že je to zlá vláda, ktorá v priamom prenose popiera svoje predvolebné sľuby. Čím bude táto vláda dlhšie vládnuť, tým viac škôd napácha.

Ešte vlani v decembri koaličný poslanec KDH Radoslav Procházka povedal, že ak by padla vláda, súčasná koaličná zostava by sa už nedala dokopy. Hovoril, že koalíciu by podľa neho vytvoril zrejme Smer-SD s SDKÚ-DS. Trafil sa?
Komentovať, čo bude, kde bude, s kým bude ja nebudem. Táto diskusia nie je v tejto chvíli relevantná. Vláda tu predsa je, má 79 poslancov, prijímajú pološialené zákony...

Za necelý rok prekonala vládna koalícia niekoľko kríz. Teraz hovorí, že je zocelená a jednotná. Nie ste z toho nervózny?
Potenciál rozpadu tejto vlády je veľký. Prinášajú témy, na ktorých nie sú dohodnutí a tie ich budú vyrušovať. My budeme trpezlivo čakať. Nevidím dôvod na nejakú nervozitu. My po tejto vláde pôjdeme.

Váš odhad – kedy padne vláda?
Najneskôr v roku 2014. Je táto vláda životaschopná? Na jej čele stojí jedna figúrka, ktorá nemá žiadne právomoci, ktorá si vždy všetko vymodlí tým, že sa rozplače. Ale veď nemôžete vládnuť slzami.

Robert Fico


Premiérka Iveta Radičová v utorok vyhlásila, že na Generálnej prokuratúre musí skončiť „generálne prikrývanie káuz“ a kritizovala jej vedenie za prístup napríklad k politickým kauzám. Vidíte to rovnako?
Je to absolútne neprípustný nátlak premiérky na nezávislú Generálnu prokuratúru. Je to len ukážka toho, čo budú robiť, keď tam budú mať svojho poslušného politického nominanta.

Vedenie prokuratúry čelilo koaličnej kritike aj za to, že nepožiadalo parlament o zbavenie imunity poslanca SNS a exministra výstavby Igora Štefanova. Vy ako premiér ste ho dotlačili k odchodu. Je dôvod, aby o imunitu prišiel?
Rozlišujte politickú a právnu zodpovednosť. Ja ako premiér som povedal, že je politická, morálna a etická zodpovednosť a konal som. Na právnu zodpovednosť je tu policajt, prokurátor a sudca.

Ak by prišiel do parlamentu návrh na vydanie Štefanova na trestné stíhanie, súhlasili by ste?
Musíme vidieť, čo bude v tom návrhu napísané. Ja to nechcem dopredu komentovať.

V roku 2014 chcete priviesť Smer  k parlamentným voľbám. V minulosti ste však tvrdili, že v roku 2014 už nebudete v politike. Prečo ste zmenili názor?
V roku 2014 sa môže všeličo udiať. V roku 2010 som musel rozmýšľať, čo ďalej pokiaľ ide o moju profesijnú kariéru aj osobný život. Ale prekvapil nás pozitívne výsledok vo voľbách. 35-percentná stabilná strana má veľký potenciál. V takýchto podmienkach – silná stabilná strana proti zlepencu – sa od takýchto vecí neuteká. Bolo by to nezodpovedné. Ideme ďalej. Mojou úlohou je dotiahnuť túto stranu v roku 2014 do víťazných volieb.

Aj s ambíciou stať sa opäť premiérom?
Na to sa teraz veľmi ťažko odpovedá.

V roku 2014 však môžete stáť aj pred dilemou – kandidovať za prezidenta alebo sa stať premiérom.
Nekomentujem rok 2014. Naozaj je tam aj otázka parlamentných volieb, ktoré čosi budú naznačovať.

Máte teda ambíciu stať sa prezidentom republiky?
Musí byť normálnou prirodzenou legitímnou ambíciou každého politika, ktorý na to spĺňa určité podmienky, stať sa prezidentom SR. Je to úplne normálne a určite by to každý vnímal ako obrovský honor – takto nejako zavŕšiť politickú kariéru. Podľa mňa takto rozmýšľal aj pán Mečiar, takto uvažuje aj pani Radičová. Ale človek mieni, pánboh mení. Ja som však teraz v trochu inej pozícii.

V akej?
Ukazuje sa, že Smer má za protivníka kohosi, koho vie poraziť. Bolo by smiešne, keby som teraz ako predseda silnej strany, ktorá ponúka alternatívu, začal hovoriť, že ma to nebaví a chcem robiť niečo iné. Čo bude v roku 2014, sa uvidí.

Avizovali ste, že v Smere rozdelíte funkciu premiéra a predsedu strany medzi dvoch ľudí. Tento model vyskúšala SDKÚ a medzi premiérkou a vedením strany to často nefunguje. Neodradilo vás to?
Rozdiel v mojom ponímaní a toho, čo sa stalo v SDKÚ, je v tom, že Iveta Radičová prišla k pozícii premiérky ako slepé kura k zrnu. V mojom ponímaní ide o rozdelenie roboty medzi dvoch vplyvných ľudí v Smere – jeden na čele strany, druhý na čele vlády. Táto myšlienka ma neopúšťa.

Robert Fico

S kým počítate na post toho druhého vplyvného človeka v Smere?
Z taktického hľadiska vám to nepoviem. Máme veľmi veľa silných ľudí, vedel by som zostaviť minimálne päticu.

Už máte jasno v tom, čo si vyberiete vy – premiéra alebo predsedu strany?
Najsilnejšou pozíciou na Slovensku je predseda vlády. Premiér so silnou stabilnou stranou za sebou je vec, ktorá musí lákať každého politika. Preto je to určite post, o ktorý by som mal záujem.

Takže budete hľadať predsedu strany.
Áno, budeme uvažovať o posilnení straníckeho riadenia tohto subjektu. Ako predseda vlády nemáte šancu riadiť stranícke štruktúry.

Ak by ste boli v pozícii premiérky Radičovej, ktorá má neraz napäté vzťahy s vedením svojej strany, ako by ste sa zachovali?
Menej by som plakal.

Čo by ste urobili na jej mieste?
Ja jej nebudem radiť, to je ich problém.

Nechýba vám v parlamente Vladimír Mečiar a HZDS?
Keby pán Mečiar bol v parlamente, tak dnes pravdepodobne robíte rozhovor s predsedom vlády a nie predsedom Smeru. My sme upozorňovali HZDS, že nerobia aktivity, ktoré by im zaručili priechodnosť do parlamentu. Veľmi pozorne dnes sledujeme, čo sa deje v HZDS.


Robert Fico. Snímka: HN/Peter Mayer
Zdroj: HN/Peter Mayer

To znamená, že perspektívne ešte s nimi počítate?
Ja skôr očakávam, či je v HZDS vnútorná sila naštartovať motory a dostať túto stranu do parlamentu. Vtedy by boli šance pravice ešte mizernejšie.

„Klamal ma v základných veciach“, „Túžil byť jediný absolútny vládca.“ To všetko o vás v januári v jednom rozhovore povedal Mečiar. Ako sa to počúva od bývalého partnera?
Ak niekto prejde takým vývojom ako pán Mečiar – od preplnených Pasienkov až po takmer úplne zabudnutie – tak rozumiem tomu, že môže byť nervózny a prichádza s takýmito vyjadreniami. Ja sa za to na neho nehnevám.

Mečiar vám nevie zabudnúť, že ste pred voľbami 2010 porušili dohodu ísť do boja o voliča spolu. Označil to za jednu z príčin volebného neúspechu HZDS.

My sme naučení, že za všetko negatívne zodpovedá Smer. Žiadna takáto dohoda nebola. Bolo by pre nás nevýhodné vytvárať pred voľbami s niekým nejaké koalície.

Mečiar nedávno povedal, že netúži po stretnutí s vami. Kedy ste sa naposledy stretli?
Videli sme sa na výročí Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, podali sme si tam ruku.

Zmenilo sa niečo v postoji Smeru k eurovalu 2. Nepomôžete predsa len vláde, ktorej budú chýbať hlasy SaS, euroval schváliť?
Politickým brojlerom pomáhať nebudeme. My sme za euroval. Ale nebudeme hlasovať dovtedy, dokedy nebudú hlasovať za euroval všetky strany vládnej koalície.

Kto je Robert Fico
Doktor práv Robert Fico je na politickej scéne od roku 1992. Začínal ako poslanec za SDĽ. Neskôr založil vlastnú stranu Smer, v ktorej je od jej vzniku v roku 1999 až dodnes predsedom. Vo voľbách 2006 jeho strana skončila ako víťaz so ziskom takmer 30 percent hlasov a vytvorila vládu s ĽS-HZDS a SNS. Ficov Smer vyhral voľby aj vlani, nepodarilo sa mu však nájsť koaličných partnerov. Expremiér je dnes podpredsedom parlamentu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.