Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2021, 13:52

Ústavný súd uzavrel dlhoročný spor. Tipos nemusí definitívne nič platiť cyperskému Lemikonu

Ide v poradí už o tretie rozhodnutie potvrdzujúce, že nárok voči spoločnosti Tipos nie je opodstatnený.

Ústavný súd uzavrel dlhoročný spor. Tipos nemusí definitívne nič platiť cyperskému Lemikonu
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Jeden z najvýznamnejších súdnych sporov na Slovensku sa končí. Tipos, národná lotériová spoločnosť definitívne uspela v dlhoročnom spore proti cyperskému Lemikonu a nemusí tejto schránkovej firme nič platiť.

Ústavný súd totiž odmietol sťažnosť Lemikon Limited na porušovanie práv tejto spoločnosti, informoval vo štvrtok Tipos.

„Výsledok tohto konania opäť potvrdil, že spoločnosť Tipos definitívne uspela v mnohoročnom spore proti cyperskému Lemikonu a nemusí tejto schránkovej firme platiť nič, čomu sa nesmierne tešíme. Kauza Lemikon je dlhoročná trauma našej firmy, z ktorej sa ešte dlho budeme reputačne spamätávať,“ vyjadril sa po rozhodnutí súdu predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Tipos Marek Kaňka.

V rámci predbežného prerokovania Ústavný súd konštatoval, že je vylúčené, aby rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave a Najvyššieho súdu vydané v tomto spore porušovali práva cyperskej spoločnosti. Zároveň podľa Tiposu ústavný súd uviedol, že niektoré otázky už v minulosti záväzne meritórne preskúmal a tak o niektorých tvrdeniach o porušení práv Lemikonu nemohlo byť opätovne rozhodnuté.

Po rozhodnutí Najvyššieho súdu z roku 2019, ktorým bola žaloba Lemikonu voči Tiposu v celom rozsahu zamietnutá a neúspešnom dovolaní Lemikonu, o ktorého odmietnutí rozhodol Najvyšší súd koncom roka 2020, ide v poradí už o tretie rozhodnutie potvrdzujúce, že nárok voči spoločnosti Tipos nie je opodstatnený.

Národnú lotériovú spoločnosť Tipos zažalovala v roku 2000 spoločnosť Športka za neoprávnené používanie ochranných známok a know-how Športky, Šance a Matesu.

V spore, v ktorom následne vystupoval v postavení žalobcu práve Lemikon Limited, išlo o zdržanie sa nekalosúťažného konania, náhradu škody, vydanie bezdôvodného obohatenia a poskytnutie primeraného zadosťučinenia. Žalovaná suma vo výške istiny predstavovala 33 miliónov eur, pričom vzhľadom na dĺžku trvania sporu podstatným spôsobom narástlo aj samotné príslušenstvo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.