Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.01.2010, 17:52

Bombový škandál prešetrí Letecký úrad

Prípad odletu lietadla z popradského letiska do Írska na palube s výbušninou prešetrí Letecký úrad SR (na snímke minister vnútra Róbert Kaliňák).

Minister vnútra Robert Kaliňák dôvod na odchod nevidí. Snímka: TASR/P. Neubauer
Zdroj: TASR/P. Neubauer
O kontrolu, ktorá je zameraná na dodržiavanie platnej legislatívy v leteckej doprave, ako aj komunikáciu, ktorá súvisí s prípadom, požiadalo Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. Ako pre TASR uviedol hovorca rezortu Stanislav Jurikovič, k prípadu sa ministerstvo vyjadrí až po skončení vyšetrovania.

V súvislosti s prípadom na popradskom letisku sa dnes objavili informácie, že odletu lietadla sa dalo zabrániť, keby nezlyhala okrem policajta aj riadiaca veža. Vo svojom dnešnom vydaní to uvádza denník Sme, ktorý má zo zdrojov blízkych vyšetrovaniu k dispozícii prepis komunikácie medzi policajtom, vežou a pilotom.

Denník tvrdí, že Letové prevádzkové služby by podľa popisu svojej činnosti mali okrem iného "poskytovať rady a informácie potrebné na bezpečné vykonanie letov v stanovenom vzdušnom priestore a na určených letiskách Slovenskej republiky". V sobotu 2. januára pri odlete lietadla z Popradu do Dublinu však podľa prepisu komunikácie dobrú radu pre bezpečnosť letu neposkytli. "Okrem policajta spadajúceho pod ministerstvo vnútra, ktorý na výbušninu zabudol a potom to ani neoznámil nadriadeným, tak zlyhal aj pracovník veže spadajúci pod ministerstvo dopravy. Policajt vežu informoval, že na palube je výbušnina. Povedal, že ide o skutočnú vzorku a nie atrapu," uvádza sa v novinách s tým, že príslušník vežu presviedčal, že bez rozbušky a iniciátora nie je nebezpečná.

Pracovník veže však z neznámych dôvodov pilotovi povedal len to, že na palube je "atrapa", nie skutočná výbušnina. Pilot sa preto rozhodol odletieť. Mnohí experti pritom upozornili, že vzorka bola nebezpečná aj sama osebe a ak by došlo k mimoriadnej udalosti, mohla napáchať veľké škody. Pilotovi dal pracovník veže tiež na výber, či nechá batožinu vyložiť, alebo o tom bude v Dubline po pristátí informovať miestne letisko.

Policajta, ktorý vzorku výbušniny v batožine zabudol, vyšetruje inšpekcia ministerstva vnútra. Okrem prvého zlyhania pochybil aj potom, keď o prípade neinformoval nadriadených. Z funkcie pre incident odstúpil riaditeľ hraničnej a cudzineckej polície Tibor Mako. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) odstúpiť nemieni, keďže podľa jeho slov došlo k individuálnemu zlyhaniu policajta. Podporu mu vyjadril aj predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.